Merkez, KIRIKKALE
0531 914 59 64
info@nuraniyat.com

Yeşil Çay

Yeşil Çay

Yeşil çay, sağlık üzerindeki sayısız olumlu etkisi pek çok bilimsel araştırmaya konu olmuş, nitelikli içeriği ile öne çıkan bir bitkisel besin türüdür. Sağlığını korumak isteyenlerin yeşil çay tüketimine özen gösterdiği görülür. İçeriğinde barındırdığı çok sayıdaki antioksidan ve sağlığa yararlı mikro bileşenler sayesinde vücudun zinde kalmasına, günlük fonksiyonların sorunsuz bir şekilde yerine getirilmesine ve hastalıklara karşı korunmaya önemli faydaları vardır. Bu faydalardan en iyi şekilde yararlanmak adına yeşil çayın düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla her gün 1-2 fincan yeşil çay, ara öğünlerde diyete eklenerek bu olumlu etkilerden yararlanılabilir.

 

Aslında yeşil çay da, siyah çay da aynı çay bitkisinden elde ediliyor: Camellia sinensis. Çay bitkisi fermente edilnce siyah çaya dönüşüyor. Bu işlem çayın içindeki bazı etken maddelerin kaybolmasına ya da azalmasına neden oluyor. Yani siyah çay, yeşil çay kadar yüksek etken madde taşımıyor. Yeşil çay siyah çaya göre daha faydalı. Eğer kahvaltıda bir-iki bardak geleneksel Türk çayı içmeyi seviyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçmenize gerek yok. Yapmanız gereken günün geri kalanında birkaç bardak yeşil çay tüketmek. Sakın çayınızın içine şeker ya da tatlandırıcı koyarak faydayı zarara çevirmeyin! Şeker zehirdir.

 

 

Yeşil Çayın Faydaları

İçebileceğiniz en sağlıklı içeceklerden bir tanesi yeşil çaydır. Japon bilim adamları, yaptıkları bir bilimsel çalışmada şu şekilde tarif ediyorlar bu durumu: “Yeşil çay, her türlü ölüm riski üzerinde etkili!” Yeşil çayı bu kadar özel yapan, içinde bulunan Kateşin maddesidir. Kateşinler, çok kuvvetli antioksidan özellik taşırlar. Ayrıca yeşil çayda çok yüksek miktarda kafein bulunur ama yeşil çaydaki faydalı maddelerin kafein ve kateşinle sınırlı değildir: Yeşil çay içinde A, E, C, B5, H ve K vitaminleri, manganez, çinko, krom ve selenyum taşır.

 

Yeşil çayın sağlık üzerindeki etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çok güçlü antioksidan özellik gösterir.
  • Bu özelliği ile vücuttaki hücresel faaliyetleri destekler.
  • Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.
  • Kansere karşı çok güçlü etki gösterir. Gerek kanserden koruma, gerekse kanser tedavisine yardımcı olma etkisi vardır.
  • Bağışıklık sistemini destekler.
  • Alzheimer hastalığına karşı koruyucu etkisi vardır. Hafıza fonksiyonlarını destekler.
  • Kuvvetli antimikrobiyal etkisi vardır.
  • Aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olur.

 

Yeşil Çayın Cilde Faydaları

Yıllardır yapılan araştırmalar, yeşil çayın cilt için sayısız faydalara sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Siyah çaya oranla daha az kafein oranına sahip olması ve daha az işlem görerek ortaya çıkması yeşil çay yararları arasında gösterilebilir. Antioksidan zengini olan yeşil çay içeriğindeki enzimler, amino asitler, polifenoller ile cilde sağladığı faydalar oldukça fazladır. Ayrıca B vitamini, magnezyum, folik asit ve potasyum bakımından zengin bir bitkidir. Sahip olduğu mineral ve vitaminler cildi güzelleştirir ve cilt kusurlarını azaltmaya yardımcı olur.

 

Yeşil çay, antioksidan ve anti inflamatuar özellikleri ile yaşlanmanın cilt üzerinde oluşturduğu etkileri azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca yine anti inflamatuar özelliği sayesinde sedef, kepek, döküntüler ve ciltte oluşan yumrular gibi cilt rahatsızlıklarının rahatsız edici etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Yeşil çay birçok insanın ortak sorunu olan aknenin oluşumunu da engellemeye yardımcıdır. 

 

 

Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırma etkisi:

Yeşil çayın zayıflama üzerindeki en önemli etkisi, metabolizmayı hızlandırıcı etkisidir. Burada kafein ve kateşinler devreye giriyor. Kuvvetli antioksidan olan bu maddeler diğer yandan metabolizmayı hızlandırarak vücut ısısını artırıyor. Yeşil çay içerek metabolizmanın ciddi bir biçimde hızlandırılabileceği ve kalori yakılabileceğini gösteren çok sayıda araştırmalar var.

 

Yeşil çayın yağ yakıcı etkisi:

Yeşil çay, içerdiği Kateşinler ve kafein sayesinde, yağ yakıcı etki gösterir. Bu sayede kilo vermeyi kolaylaştırır ve vücut yağ oranını düşürür. Özellikle, zayıflama sürecinde spor yapanlarda son derece etkilidir.

 

Yeşil çayın insülin direncine karşı etkisi:

Yeşil çayın insülin direncini kırmaya ve kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteren birçok araştırma mevcut. Bir çalışma(2) günde 4 ya da daha fazla bardak yeşil çay
içenlerde, haftada yalnızca bir bardak içenlere kıyasla insülin direnci ve diyabet riskinin % 33 azaldığını gösteriyor. Obezite ve diyabete giden yolculuğun ilk adımlarından birinin insülin direnci olduğunu düşünülürse, insülin direncini kırmanın ne kadar önemli olduğu anlaşılır.

 

Yeşil çayın iştah azaltıcı etkisi:

İştah kontrolü bozulmuş olan kilolu kişilerde yeşil çayın iştah azaltıcı etkisi gösterilmiştir. Özellikle gece acıkmalarına karşı akşamları birkaç bardak yeşil çay içmek son derece etkilidir.

 

Yeşil çayın ödem sökücü etkisi:

Kilo vermek isteyenlerin en önemli problemi vücutta biriken ödemdir. Özellikle kadınlar ödem şikayetinden muzdariptir. Yeşil çay, ödem sökücü (Diüretik) etkisiyle, ödemin vücuttan atılmasını sağlar.

 

Çayı demlerken dikkat!

Yeşil çayın içindeki kateşinler kaynar suyu sevmezler. Yeşil çayı demlerken sakın kaynatmayın ve kaynama ısısında su kullanmayın. Su kaynadıktan sonra ocaktan alın, biraz ılınması için yaklaşık 2-3 dakika bekletin ve sonra yeşil çayın üstüne ekleyin. Demliğinizin ağzını kapatın, demlenmesi için 5 dakika kadar bekleyin ve için.

 

Kaç bardak içmeli?

Demleme tekniğine ve kullanılan yeşil çayın kalitesine bağlı olarak, bir bardak yeşil çayın içinde yaklaşık 120-320 miligram kateşin ve yaklaşık 10-60 miligram kafein bulunuyor. Bu oldukça yüksek bir miktar: Yeşil çayda, kahvede bulunandan daha yüksek miktarda kafein bulunur. Yeşil çayda bulunan kafein ve kateşinin zayıflamaya yardımcı etkisinden faydalanmak için günde 2-3 bardak yeşil çay içmeniz yeterli.

 

Kimler yeşil çay içmemeli?

Dikkat! Yüksek Tansiyon hastası olanlar yeşil çay içmemeli! Yeşil çay, içerdiği kafein nedeniyle yüksek tansiyon hastalarının tansiyonlarını yükseltebilir ve çarpıntı yapabilir. Hipertansiyon hastaları yeşil çaya dikkat etmelidir. Mucize bitki diye bir şey yoktur! Mucize, insanın kendisidir! İster kilo problemi olsun ister olmasın yeşil çayı herkese öneriyorum (Yüksek tansiyon
hastaları hariç). Vitaminler ve mineraller açısından zengin, kanserden diyabete kadar birçok sağlık sorununa karşı koruyucu etkisi olan bir içecekten herkes faydalanabilir. Ama
unutmayın ne mucize bir bitki ne de mucize bir içecek vardır. Sağlığın temeli yaşam sevinci, doğru beslenme ve hareketli yaşamdır. Hayata dört elle sarılın, diğer insanlara yardım etmek için çaba harcayın, şekerden ve karbonhidratlardan uzak durun, hareketli yaşamak için her fırsatı değerlendirin. Hem sağlıklı, hem de normal kiloda olduğunuzu göreceksiniz.

 


#NURANIYAT_Lokman_Hekim #Yaşam_Merkezi
#Fitoterapi #Aromaterapi #Huzur #Şifa #Sağlık #Zayıflama #Migren #Ateşli_kupa #Hacamat #Sülük #Moxa #Kulunç #Bel_fıtığı #Göbek_düşmesi #Varis #Refleksoloji #Medikal_Masaj #Dokunma_Sanatı #EFT #Zaman_Çizgisi #Reiki #Kozmik_Meditasyon #bioenerji #Piramit_enerjisi #Tibet_Kasesi #Sarkaç_Pandül #Taş_Kuvars_Kristal

Subscribe
Bildir
guest
Bizi Değerlendirin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Lütfen kopyalamayın!
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x