Şekeri düşüren gıdalar

Şekeri düşüren gıdalar

Şekeri düşüren gıdalar

Şekeri kontrol altında tutabilmenin yolu uygun beslenme programını uygulamaktan geçmektedir. Şeker seviyesindeki dalgalanmaları düzenlemek için düşük glisemik indeksli besinlerin tüketilmesi önerilmektedir. Glisemik indeks, kan şekerini doğrudan etkileyen bir değerdir. Şekeri düşürmek ve yemeklere lezzet katmak için, sağlıklı yağlar ve bitki çeşitleri de kullanılabilir.

Kan şekerini sabit tutmak ya da yavaş yükselmesini sağlamak amacıyla tavsiye edilen gıdalar, zayıflamaya da yardımcı olmakta ve fazla kiloların sonucu olan kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon riskini de azaltmaktadır. Kan şekerini kontrol altında tutmak için en uygun beslenme programı bir uzman yardımıyla belirlenmelidir. Yazımızda sizlere tümü olmamakla birlikte şekeri düşüren gıdalardan bazılarını sıralamaya çalıştık.

Keten Tohumu:

Yüksek oranda lif ve sağlıklı yağ asidi barındıran keten tohumu, şekeri düşürmek için kullanılan etkili besinlerden biridir. Keten tohumu, aynı zamanda vücudun üretemediği pmhe-3 ve Omega-6 yağ asitlerini ihtiva etmektedir.

Badem:

Protein ve sağlıklı yağ açısından oldukça zengin olan badem, metabolizmayı güçlendirdiği gibi insülin direnci kontrolüne de destek olmaktadır. Her gün 10-15 adet badem tüketilmesi şeker hastalığı riskini azaltmaktadır.

Tarçın:

Kötü kolesterolün düşürülmesinde etkili olan tarçın, insülin etkisini taklit ettiğinden kan şekerinin düzenlenmesine katkıda bulunur. Her gün düzenli şekilde yarım çay kaşığı tarçın tüketildiğinde, kan şekeri düzeyini %20 civarında düşürmektedir. Kan sulandırıcı ilaç kullananların tarçın tüketmeye başlamadan önce doktorlarına başvurmaları önerilmektedir.

Tatlı Patates:

Kan şekerini sabit tutan besinler arasında olan tatlı patates düşük glisemik indeksine sahiptir. Yendiğinde kan şekerini yavaşça yükseltmekte, uzun bir müddet aynı seviyede kalmasını sağlayarak kişide açlık hissini önler.

Limon ve Elma Sirkesi:

Limon ve elma sirkesi yüksek karbonhidratlı yemeklerle yendiğinde o yemeklerin glisemik indekslerinin düşmesine neden olur ve kan şekerinin aşırı şekilde yükselmesini önler.

Glisemik indeksi düşük besinler:

Besinlerin tüketiminden sonra kan şekerini ne kadar hızlı yükselttiğini gösteren değer listesine glisemik indeks denmektedir. Düşük değere sahip besinler kan şekerini daha yavaş yükseltir ve kilo vermeye katkı sağlar. Düşük glisemik indeksli besinlere örnek vermek gerekirse;

Az yağlı yoğurt, soya sütü, az yağlı süt, müsli, kepek, çavdar, buğday, bezelye, havuç, patlıcan, brokoli, karnabahar, lahana, mantar, domates, biber, marul, yeşil fasulye, soğan, kiraz, erik, greyfurt, şeftali, kuru kayısı, elma ve armut.

Glisemik indeksi yüksek besinler:

Burada adı geçen besinler hızlıca yükselttiğinden şeker problemi olanlara tavsiye edilmemektedir. Bunlar; Beyaz ekmek, baget, kabak, karpuz, kavun, patates kızartması, beyaz pirinç ve dondurma.


NURANIYAT Yaşam Merkezi “Lokman Hekim”

Fitoterapi, Aromaterapi, Huzur, Şifa, Sağlık, Zayıflama, Kulunç, Göbek Düşmesi, Varisli, Refleksoloji, Kuru ve yaş kupa “Hacamat”, Medikal Masaj, Dokunma Sanatı “Yoga Masaj”, EFT, Zaman Çizgisi, Reiki, Kozmik Meditasyon, Bioenerji, Piramit Enerjisi, Tibet Kasesi, Sarkaç “Pandül”, Taş Kuvars Kristal

Subscribe
Bildir
guest
Bizi Değerlendirin
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa
Mustafa
Şubat 4, 2020 12:58 am

allah razı olsun hocam

Lütfen kopyalamayın!
1
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x