Sarı Kantaron

Sarı Kantaron

Latince Adı: Hypericum perforatum
İngilizce Adı: St. Johns Wort
Familyası: Hypericaceae
Yayılışı: Anadolu, Avrupa, Kuzey Afrika, Batı Asya ve Amerika’da doğal olarak yetişmektedir ya da kültürü yapılmaktadır .
Kullanılan Kısmı: Çiçekli toprak üstü kısımları
Kimyasal Bileşimi: Antrakinon türevleri(hiperisin, pseudohiperisin), Flavonoidler (kersetin, luteolin, hiperozit), Kateşik ve kondense tanenler (kateşin, epikateşin, lökosiyanidin), Floroglusinoller (hiperforin), Fenolik asitler (kafeik asit, klorojenik asit, ferrulik asit), Steroller (beta-sitosterol), A ve C vitamini.

✦ ✦ ✦

Son yıllarda hemen herkes sağlık sorunları için doğadan yardım istemekte, tıbbi ilaçların yanında doğanın şifa kaynaklarına yönelmektedir. Bu bakımdan alternatif tıp alanı da ciddi anlamda gelişme göstermiştir. Bundan dolayı da pek çok sağlık sorunu için doğada zaten var olan bitkiler, ürünler uzmanlara danışılarak, olumlu etkisi kanıtlanmış şekilde kullanılagelmektedir. Sağlığımız üzerinde şaşırtıcı derecede olumlu etkilere sahip sarı kantaron çayı da bu şekilde hayatımıza girmiştir. Sarı kantaron bitkisinden elde edilen çayın depresyondan, sindirim sistemine ve vücuttaki ağrılardan, mide, bağırsak fonksiyonlarına kadar hemen her alanda faydalı olduğu da bilinmektedir.

✦ ✦ ✦

Pek çok bitki çayı çok uzun yıllardır biliniyor ve sıklıkla tüketiliyor olmasına rağmen sarı kantaron çayı, daha yeni yeni bilinmeye, tüketilmeye başlamıştır. Sadece beden değil, ruh sağlığına da inanılmaz faydalı olan sarı kantaron çayı, uzmanlara göre doğal bir antidepresan olmasının yanında, bir de ağrı kesicidir. Bu bakımdan öncelikle sarı kantaron bitkisine, ardından faydalarına detaylı olarak bakmakta fayda var.

✦ ✦ ✦

 

Sarı kantaron bitkisi

Sarı kantaron otu, üzerinde bulunan minik deliklerden dolayı, halk arasında binbirdelik otu olarak da adlandırılmaktadır. Bu bitkinin özellikle çiçekleri ve kökü pek çok konuda önemli bir şifa kaynağıdır. Sarı kantaronun yağ şeklinde kullanımı da olmakla birlikte en çok bitki çayı şeklinde demlenerek tüketilmektedir. Birçok rahatsızlığa iyi gelmesi ve özellikle depresyon tedavisinde etkili olmasıyla bilinen sarı kantaron çayının faydalarına bakalım

✦ ✦ ✦

 • Antidepresan özelliktedir!

Sarı kantaron çayı en sık olarak depresyonu yatıştırmak için kullanılmaktadır. Zaman zaman yaşadığımız aşırı sinirlilik, depresyon ve ruh halindeki çöküntüler için sarı kantaron çayı kullanılabilir. Bu konuda yapılan araştırmalara göre, sarı kantaron çayı birçok antidepresan ilaç gibi depresyon tedavisinde etkili olmaktadır. Sarı kantaron çayı sinirleri yatıştırarak daha sakin olmayı sağlarken, olaylara, durumlara olumsuz değil, olumlu şekilde bakmayı sağlar. İşte bu antideprasan özelliği; özellikle ruhsal, psikolojik açıdan sorunlu durumlarla başarılı bir şekilde başa çıkabilmeye olanak verir.

✦ ✦ ✦

 • Stresi hafifletir!

Günümüzün modern yaşam koşulları, şehir hayatı stresi yaşamın bir parçası haline getirdi. Bu sebeple de stresi önleyici, hafifletici pek çok tarif uygulanmaya çalışılmaktadır. Sarı kantaron çayı da stresi ve strese bağlı olarak ortaya çıkan uykusuzluk, kaygı, korku gibi olumsuz hisleri hafifletmek için faydalıdır.

✦ ✦ ✦

 • Cilt bakımı yapar!

Sarı kantaron çayının cilt bakımı açısından faydalı olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Sarı kantaron çayı, ciltte oluşan yanık ve yaraları, egzama ve varis gibi sorunları tedavi etmede yardımcı olmaktadır. Sarı kantaron çayının hücre yenileyici özelliği sayesinde deformasyona uğrayan hücrelerin daha hızlı yenilenmesi ve daha hızla iyileşmesi mümkün olmaktadır. Sarı kantaron çayının cilde olumlu etkilerinden birisi de sivilce oluşumunu önlemesi ve var olan sivilceleri iyileştirmesidir. Hatta sivilcelerden sonra ciltte kalan izlerin de giderilmesine yardımcı olur.

✦ ✦ ✦

 • İltihap gidericidir!

Sarı kantaron çayının antiseptik özellikleri mikroplara, bakterilere karşı koruyucu etki sağlamaktadır.  Bu bakımdan düzenli aralıklarla tüketilen sarı kantaron çayı, vücudu mikroplara karşı korur, vücutta oluşan iltihaplanmaların hızla iyileşmesine destek olur.

✦ ✦ ✦

 • Sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekler!

Sarı kantaron çayı sindirim sisteminin dostudur. Öyle k; bağırsaklarda ve midede yaşanan problemleri ve idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi edici özellik gösterir. Bu sorunlardan kaynaklanan karın ağrısı ve iştahsızlık gibi sorunların da önüne geçer.

✦ ✦ ✦

 • Hormonsal dengeyi sağlar!

Hormonlar, vücuttaki pek çok fonksiyonun gerçekleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu bakımdan hormonların dengeli bir şekilde salgılanması tüm vücut sağlığı için önemlidir. Sarı kantaron çayı da vücuttaki hormonları dengeleyici, düzenleyici etkiye sahiptir. En yaygın olarak yaşanan tiroit sorunlarından birisi olan hipotiroidizmin tedavisine yardımcı olmak için düzenli olarak sarı kantaron çayı tüketimi önerilir. Zira sarı kantaron çayının tiroit de dahil olmak üzere hormonları dengeleyici özelliği bilinmektedir.

✦ ✦ ✦

 • Adet dönemi ağrılarını hafifletir!

Adet dönemleri bazı kadınlarda çok ağrılı, sorunlu geçer. Adet döneminde karın ağrısı, bel ağrısı gibi ağrılar oldukça sık ve yoğun bir şekilde yaşanabilir. Sarı kantaron çayı da adet dönemindeki karın ağrısı gibi ağrılara iyi gelmekte, ağrıları hafifletebilmektedir. Özellikle de geceleri sarı kantaron çayı içip de uyuyan kadınlar adet dönemlerini daha sorunsuz, ağrısız bir şekilde geçirebilmekteler. Sarı kantaron çayı tıpkı adet dönemlerinde olduğu gibi menopoz döneminde de hormonsal dengesizlik dolayısıyla yaşanan ağrıları dindirici etki gösterir.

✦ ✦ ✦

 • Ağrıları azaltıcı etkisi vardır!

Vücutta herhangi bir sebeple ortaya çıkan ağrıların doğal şekilde dindirilebilmesinde sarı kantaron çayının olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Sarı kantaron çayı içeriğindeki antioksidan ve anti inflamatuar maddeler sayesinde eklem rahatsızlıkları, kas ağrıları, gut gibi rahatsızlıklardan kaynaklı ağrılara iyi gelir. Sarı kantaron çayı için doğal bir ağrı kesici olduğu söylenebilir.

✦ ✦ ✦

 • Mide sağlığı ve mide asiditesi için faydalıdır!

Sarı kantaron çayı, ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarının daha hızlı iyileşmesini sağlar. Mide ve sindirim problemleri yaşayan kişiler düzenli olarak sarı kantaron çayı tükettiklerinde hazım kolaylaşır, mide ve sindirim sorunları önlenir.

✦ ✦ ✦

 • Sinirlere iyi gelir!

Stres ve depresyonu azaltıcı özellikleri bilinen sarı kantaron çayı, genel olarak sinir sisteminin dostudur. Akşam saatlerinde bir fincan tüketilen sarı kantaron çayı daha rahat ve kesintisiz bir uyku vaat eder. Çünkü sarı kantaron çayı günün tüm gerginliğini alır, sinirleri yatıştırır.

✦ ✦ ✦

 • Kanser karşıtıdır!

Sarı kantaron çayı içerdiği antioksidanlar, anti inflamatuar ve antiseptik özellikler dolayısıyla kanser karşıtı özelliktedir. Vücudu, tüm hücreleri kansere karşı koruyan sarı kantaron çayı, var olan kanserli hücrelerin büyüyüp çoğalmasını da engeller.

✦ ✦ ✦

 • Solunum sisteminin dostudur!

Özellikle soğuk havalarda ve mevsim geçişlerinde sıklıkla yaşanan solunum sistemi sorunlarına karşı sarı kantaron çayı önerilmektedir. Grip ve nezle gibi hastalıkları önlemek için günde bir küçük fincan sarı kantaron çayı içmek iyi gelir. Ayrıca balgam söktürücü ve rahatlatıcı özellikleriyle solunum sistemi sorunlarının kısa sürede iyileşmesini sağlar.

✦ ✦ ✦

 • Baş ağrısına iyi gelir!

Ağrı kesici özellikleriyle tanınan sarı kantaron çayı, kronik baş ağrısı sorunu yaşayanlar için de doğal bir ağrı kesici görevi görür. Bunun için 1 fincan sarı kantaron çayı içmek çoğu zaman yeterli olur.

✦ ✦ ✦

 • Ateş düşürücüdür!

Sarı kantaron çayının vücudu genel olarak yatıştırıcı, hastalık belirtilerini hafifletici özellikleri vardır. Bu bakımdan yüksek ateş vakalarında da sarı kantaron çayı içmek iyi gelir.

✦ ✦ ✦

Sarı kantaron çayı tüketecek olanlara öneriler

 • Diğer tüm bitkisel şifa kaynaklarında olduğu gibi tüketimde aşırıya kaçmamak gerekiyor. Doz aşımı olması durumunda yan etkiler gözlenebilir. Bu bakımdan günde bir küçük fincan sarı kantaron çayı yeterli olabilir.
 • Sarı kantaron çayının hamilelik ve emzirme dönemlerinde güvenli olup olmadığına dair yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu bakımdan kullanılması önerilmez.
 • Herhangi bir rahatsızlığı olan ve tedavi için ilaç kullanan kişiler sarı kantaron çayı tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalılar.
 • Tansiyon ilaçları, antidepresanlar, kan inceltici ilaçlar ve astım ilaçları kullanan kişilerin bu çayı tüketmesi asla önerilmez.
 • Anestezi altında ameliyat olacak kişiler en az 15 gün önceden sarı kantaron çayını kullanımını bırakmalıdır.

Lütfen kopyalamayın!