Saç derisi mantarının kökünü kazıyor

Saç derisi mantarının kökünü kazıyor

Saç derisi mantarı, egzama, kepek ve kaşıntı en sık görülen saç sorunlarının başında geliyor. Özellikle saç mantarı tedavi edilmediğinde bulaşıcı olabiliyor. Saç mantar ve egzama gibi sorunları olanların mutlaka bir uzmana danışmaları gerekiyor. Ancak bu saç problemlerine karşı deneyebileceğiniz bazı doğal yöntemler de var. Saç mantar, egzama, kepek ve kaşıntıdan kurtulmak için bu doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.

 

Saç mantarı ile hayatınızın belirli bir döneminde karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle deri ve zührevi hastalıkları arasına giren saç mantarı tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bağışıklığın zayıflaması, saç diplerini temizlememek, yanlış bakım ürünleri kullanılması saçlarda mantar oluşmasına sebep olabilir.

Saç derisinin beyaz pullar şeklinde dökülmesi, genelde saç derisinde egzama varlığının en yaygın belirtisi. Saçta egzama, bazen insanların kepek olarak da adlandırdığı seboreik dermatit olabilir.

Bu egzama türü, saç derisini en sık etkileyen tiptir. Farklı egzama türlerinin tipik özellikleri ise kaşıntılı, kırmızı ve bazen de iltihaplı bir saç derisi olarak sıralanabilir.

 Saç derisindeki bu egzama ile çok sık karşı karşıya kalabilirsiniz. Kafa derisinde egzama, yıllarca devam eden inatçı bir durum olabilir. Uyarı vermeden başlayabilir ve kendi kendine kaybolabilir. 

 

Egzamanızın nedenini tespit etmek ve belirtilere neden olan koşulları ortadan kaldırmak için mutlaka doktorunuza danışın.

Saç derisindeki sivilce genellikle basit bir sorun gibi görünse de ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu sebeple mutlaka bir uzaman danışmanız önerilir. Ancak saç derisindeki kaşıntıyı doğal yollarla da engelleyebilmeniz mümkün.

Jojoba yaği

Jojoba yağı saç derisini yumuşatarak saç diplerindeki kuruluğu engeller. Saç tellerini güçlendirerek dökülme sorununu ortadan kaldırır. Cilt tarafından çok kolay emilir. Jojoba yağı saç köklerinin nefes alarak sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Ayrıca saç uzatma ve gürleştirme de en önemli çözümlerden biridir.

Jojoba yağını tek başına kullanabileceğiniz gibi şampuan ve saç kremlerinizin içerisine ekleyerek de kullanabilirsiniz.

  Lavanta yaği

Lavanta yağı güzel kokusu ile en sık tercih edilen saç bakım yağları arasında yer alır. Lavanta yağı hem saçların dökülmesini durdurur hem de saçların koparak kırılmasını engeller.

 

Saç köklerini besler, kan dolaşımını hızlandırır. Kekik ve biberiye yağı ile kullanılarak saç derisini ve cilt bakımında kullanmak isterseniz cildinin tahriş etmesini engellemiş olursunuz. Lavanta yağı ile kepek ve kuruluk sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Findik yaği

Fındık yağı B1, B2, B6 ve E vitamini bakımından çok zengin bir doğal yağdır. Fındık yağı saç köklerinde kepek oluşmasını engeller. Besleyici ve onarıcı bir özelliği bulunur. Sadece saçlarda değil, cilt bakımında da kullanılan fındık yağı, cilde de nem ve parlaklık verir.

Fındık yağı saç dökülmesini engeller. Saçlara nem depolayarak canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Fındık yağını saç bakım rutinine dahil ederek saç sağlığınızı koruyabilirsiniz.

  Argan yaği

Argan yağı saç bakımında en sık kullanılan doğal yağlardan biri. Argan yağı yapısında B vitamini, E vitamini ve saçın onarılması ve korunması için kaplama görevi yapan gerekli yağlardan bolca içeriyor. Saçların sağlıklı ve güçlü uzamasına yardımcı olur.

 

Argan yağı saç köklerinin kurumasını engeller. Saça vitamin depolar. Saç diplerinin nefes almasına yardımcı olur ve dökülme sorununu ortadan kaldırır. Argan yağını gece uyumadan önce saç köklerine sürüp sabah yıkadığınızda en güzel verimi alabilirsiniz.

Safran yaği

Safran yağı saç diplerindeki gözenekleri açar. Saçları güçlendirerek dış etkenlerden dolayı hasar görmesini engeller.

Safran yağı saç diplerindeki kuruluk sorununu ortadan kaldırır. Saçlara nem depolar. Dökülmeyi durdurur. Diğer saç bakım yağları ile karıştırılarak saç diplerine uygulanabilir. Eğer hassas bir saç deriniz varsa bu yağları uygulamadan önce mutlaka bir uzmana danışın.

Üzüm Çekirdeği yaği

Vitamin ve mineraller açısından son derece zengin olan üzüm çekirdek yağı da saç çıkaran yağlar arasında yer almaktadır.

Bu yağ, destekleyici özelliği sayesinde saç dökülmesini engeller ve kısa sürede saçların uzamasını sağlar. Bu sayede doğru ve düzenli bir şekilde kullandığınızda saçlarınızdaki farkı belirgin olarak görürsünüz.

 

Biberiye yaği

Biberiye yağı, saç büyümesini destekleyici özellikleriyle bilinir. Saç dökülmesini önlemeye, kafa derisindeki kan dolaşımını uyarmaya ve saç büyümesini desteklemeye yardımcı olan antioksidanlar içerir. Ayrıca saçların erken beyazlamasını önlemede etkili olduğuna inanılır.

Nane yaği

Nane yağı ferahlatıcı etkisiyle saç diplerini rahatlatıyor ve nefes almasını sağlıyor. Saç çıkaran ve saç oluşumunu destekleyen yağlar arasında nane yağı yer alıyor.

Nane yağı düzenli kullanıldığında saç köklerinin nefes almasını sağlıyor. Kuruluk, kaşıntı, kepek ve pul pul dökülme gibi sorunları ortadan kaldırıyor. Nane yağının içeriğinde yer alan bileşenler saçlardaki kuruluğu önlerken kaşıntı ve kafa derisi sorunlarına da iyi geliyor.

Kabak Çekirdeği yaği 

Kabak çekirdeği yağı, saç büyümesini destekleyen ve saç dökülmesini azaltan antioksidanlar, mineraller ve vitaminler açısından zengindir.

Saç kalınlığını ve yoğunluğunu iyileştirmeye yardımcı olan eşsiz bir amino asit olan cucurbitin içerir. Kabak çekirdeği yağını saç köklerine uygulayarak saç dökülmesini durdurabilirsiniz.

Susam yaği

Susam yağının içerisinde bol miktarda E vitamini bulunur. Susam yağı hem saç dökülmesini durdurmak hem de saçların hızlı uzamasını sağlamak için kullanılan doğal yağlardan biridir.

Susam yağı saç derisinin bakımını sağlar kepek ve pullanma gibi sorunları ortadan kaldırır. Susam yağı saçların doğal nem dengesini korur. Saçların kırılmasını engeller ve doğal bir parlaklık kazandırır.

Susam yağını biraz ocağın üzerinde ısıtın.Ilık olarak saç diplerinize masaj yaparak sürün. Bir gece boyunca susam yağını saçınızda bekletin. Sabah uyandığınızda saçlarınızı susam yağından arındırın. Haftada 1-2 kez tekrar edin.

Saç Mantarina ne iyi gelir

Sarimsak

Sarımsak doğal bir antibiyotik olarak bilinmektedir. Saç derisini besler ve saç derisinde yer alan her türlü hastalığa iyi gelmektedir. Eğer saç mantarı şikayetiniz varsa sarımsağı ezerek saçlarınıza sürebilirsiniz.

  Beyaz Sirke

Sirke de doğal yönlerden saç mantarını geçiren bir gıdadır. Hem pratik hem de ekonomik olarak beyaz sirke mutlaka saç mantarı tedavisinde kullanılmalıdır. Oldukça etkili bir tedavidir.

Subscribe
Bildir
guest
Bizi Değerlendirin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Lütfen kopyalamayın!
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x