Polikistik Over Tedavisi

Polikistik Over Tedavisi

Polikistik Over Tedavisi

Polikistik over, fazla sayıda kist barındıran yumurtalık dokusu olarak da adlandırılır. Polikistik over sendromu sebebi kesin olarak açıklanamayan bir yumurtlama bozukluğudur. Sendromda her siklusta gelişimini tamamlamış follikülün çatlaması gerekirken gelişiminin tamamlanması sebebi ile yumurtalık hücresi içinde kistlerin oluşmasına yol açmaktadır.

Kadında yumurtlama bozukluğu bazı problemleri beraberinde getirir;

Yumurtlama döneminde salgılanan progesteron hormonunun üretiminin bozulması, siklusun uzun sürmesi, adet gecikmesi ve düzensiz adet kanamalarına neden olur.
Çatlamayan folliküller yüksek oranda erkeklik hormonu üretir. Yüksek oranda üretilen erkeklik hormonu kadında aşırı tüylenmeye ve aknelerin oluşmasına yol açar.
Yumurtlamanın olmaması kadında kısırlık probleminin ortaya çıkmasına yol açarken gebeliğin oluşma ihtimalinde düşük şansı çok yüksek olur.
Polikistik over belirtileri

Polistik over (PCOS)hastalığının belirtileri her kadında farklı çeşitlerde kendini göstermektedir. Çok nadir durumlarda şiddetli belirtiler gözlenirken hafif seyreden belirtiler ile karşı karşıya kalınabilir.

Polikistik Over Sendromunun Diğer Belirtileri

Obezite (şişmanlık)
Ciltte yağlanma
Saçlarda kepeklenme
Kısırlık
Kolesterol yükselmesi
Yorgunluk hissi
Yüksek kan basıncı
Tüylenme(Erkek tipi)
Bu sayılan belirtilerden bir ya da birkaçının bir arada görülmesi ve hormon seviyesinin araştırılması ile hastalığın tanısı kolaylıkla konulmaktadır. Tanı konulmasında bir diğer önemli ayrıntı da ultrasonografi yardımı ile PCO görüntülenmesidir. Yumurtalıklarda PCO saptanması adeti düzenli olan kadınlarda çok nadir görülür. Ayrıca ultrasonografi ile PCO tanısı konulamayan hastalarda laboratuar testleri ile de tanı konulabilir.

Polikistik Over Sendromu Genetik midir

Polikistik over sendromu genetik bir hastalık olarak düşünülmektedir. Ailesinde polikistik over sendromu olan kişilerin polikistik overe yakalanma ihtimali % 50 civarındadır.

Polistik over Nasıl Ortaya Çıkar

Polikistik over sendromu adet kanamalarının ilk başladığı ergenlik döneminde ortaya çıkabilir. Polikistik over doğurganlık çağındaki kadınların yaklaşık % 3 – 5’ ini etkiler. Bu dönemde polikistik over sendromunda en önemli uyarı adet düzensizliğidir. Bazı kişilerde hiç adet görmeme ya da gecikmeli adet görme gibi bir sorun saptanabilir. Gecikmeli adet döngüsünün ardından gelen kanamalar yoğun ve uzun süreli olur. adet kanamalarında oluşan problemler yumurtlamada bir bozukluk olduğunun göstergesidir. Eğer polikistik over belirtilerinin kendinizde olduğunu düşünüyorsanız polikistik over tedavisi için bir doktora başvurmanızı öneririz.


Kaynak: iktibâs
Teknik Destek: seodanisman
Edited by: Tıbb-ı Nebevî Uzmanı

Subscribe
Bildir
guest
Bizi Değerlendirin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Lütfen kopyalamayın!
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x