Obezite kanser nedeni

Obezite kanser nedeni

Obezite kanser nedeni

Uzmanlar kanserlerin yüzde 30-40’ının önlenebilecek sebeplerle ortaya çıktığını, bunlardan en önemli iki sebebin obesite (şişmanlık) ve sigara kullanımı olduğunu belirtti.

Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doçent Doktor Evrim Bayman, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısı ile yaptığı açıklamada, Uluslararası Kanser Teşkilatı (UICC) ve benzeri kurumların organize ettiği 4 Şubat Dünya Kanser günü programlarında, kanser hastalığına karşı toplumu bilgilendirmek ve bilinci arttırmanın amaçlandığını belirtti. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Evrim Bayman, kanserin ülkemizdeki ölüm nedenleri arasında kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığını vurgulayarak her yıl yaklaşık 175 bin yeni kanser tanısının konulduğu ülkemizde, kanserlerin yüzde 30-40’ının önlenebilecek sebeplerle karşımıza çıktığını, bunlardan en önemli iki sebebin obesite (şişmanlık) ve sigara kullanımı olduğunu söyledi.

Toplumsal bir sorun

Kanserin sadece bir sağlık sorunu değil; hastanın aile ve iş yaşantısını da etkilemesi nedeniyle, sosyal ve ekonomik yönlerden de toplumsal bir sorun olduğunu belirten Ydr. Doç. Dr. Evrim Bayman, her yaş grubunda görülebilecek bu hastalığın erken tanı konulduğunda, sıklıkla tedavi edilebilir ve uzun yaşam süreleri sağlanabilen bir hastalık olduğunu; ayrıca Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezleri (KETEM)’nde meme, serviks (rahim ağzı) ve kolorektal (kalın bağırsak) kanserlerine karşı tarama hizmetlerinin ücretsiz olarak verildiğini hatırlattı.


Kaynak: Nuraniyat
Teknik Destek: seodanisman
Edited by: Tıbb-ı Nebevî Uzmanı

Subscribe
Bildir
guest
Bizi Değerlendirin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Lütfen kopyalamayın!
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x