Menopoz İçin Bitkisel Çay

Menopoz İçin Bitkisel Çay

İnsan hayatında doğal döngüler vardır. Bu doğal döngüler zamanı geldiğinde olması gereken ve olacak olan şeylerdir. Yemek yeme isteği, acıkmak, susamak yada idrara çıkma, dışkılama ne kadar doğal ise, adet yani regl döneminin olması ve menopoz döneminin başlaması da o kadar doğaldır. Bu dönemlerde ruhsal, fiziksel bir takım değişiklikler olması oldukça normaldir. Regl döneminin başlamasıyla yumurtaların düşmesi başlar ve menopoz dönemi ile de yumurtalar bitmiş olur. Yumurtanın dışarı atılması ve ardından kan gelmesi gerçekleşmez. Yumurtaların bitmesi yani menopoz dönemi genellikle 45 ile 55 yaşları arasındaki yani orta yaş olarak nitelendirilen dönemdeki kadınlarda gerçekleşir. Bu durum üremenin bitmesi anlamına gelir. Tabii 40 yaşından önce erken olarak bu durumu yaşayan yada 55 yaşından sonra geç olarak bu dönemi yaşayan kişiler de vardır.

Bu dönemde kadınlarda farklı ruh halleri görülmesi de olasıdır. Bu dönemdeki kadınların eşleri ve çocukları anlayışlı olmalıdır. Yoğun stres, sıkıntı, bunalım, aşırı terleme, hazımsızlık, karın bölgesinde şişkinlik görülen bazı belirtilerdendir. Herkeste belirtiler aynı olmamak ile birlikte genellikle görülen belirtiler bunlardır. Peki bu dönemi en az hasarla, çok fazla etkilenmeden atlatmak mümkün müdür?

Tabii bazı şifalı bitkiler ile ve bu şifalı bitkilerin çayları ile bu dönem daha rahat bir şekilde atlatılabilir.

Menopoz Çayı Malzemeleri

• 1 çay kaşığı karahindiba
• 1 çay kaşığı mercanköşk
• 1 çay kaşığı anason
• 3-5 yaprak taze nane
• 3-5 damla limon suyu
• 3 bardak su

 

Menopoz İçin Rahatlatıcı Çay Tarifi

Menopoz 45-55 yaş aralığında her bayanın başına gelen bir durumdur. Bayanların regl yani adet görmesi kadar doğal bir durumdur. Fakat bu dönem kişiden kişiye göre 3-5 yıl gibi süre alabilir. Bu dönemde kadınlar sık sık terler, bunalıma girer. Eskiden alışık olmadıklar birçok hal ve tavrı sergilerler. Tabi çeşitli şifalı bitkiler ile yada bitkisel ilaçlar ile de bu dönemi sakin bir şekilde atlatmak, bir parça olsun rahatlamak mümkündür. Peki menopoz için bitkisel, rahatlatıcı çay nasıl hazırlanır, bu çay nasıl demlenir?

• Bu şifalı ve rahatlatıcı çayı hazırlamak için öncelikle 3 bardak suyu iyice kaynatın.
• Daha sonra kaynayan suyun içine 1 çay kaşığı karahindiba, 1 çay kaşığı mercanköşk ile 1 çay kaşığı anasonu ilave edin.
• Daha sonra bu bitkilerin üzerine 3-5 yaprak kadar taze nane ekleyin.
• Son olarak 3-5 damla limon suyu da bitkilerin üzerine ilave edilir.
• Hazırlanan rahatlatıcı çay, 5-7 dakika kadar içine atılan bitkiler ile birlikte bekletilir.
• Çok fazla soğumadan bu leziz çay içilir.
• Afiyet olsun.

Bu şifalı ve rahatlatıcı çayı soğumadan ve çok bekletmeden, taze olarak içmenizi öneririz. Siz de menopoz döneminde iseniz ve terleme, aşırı sinirlilik hali, sık sık görülen depresyon yada karın bölgenizdeki şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık, kasık bölgesindeki ağrı gibi dertlerden yakınıyorsanız bu şifalı çayı hazırlayabilir ve afiyetle içebilirsiniz. Menopoz döneminizi daha rahat geçirmeniz bu çayı düzenli tüketmeniz sayesinde mümkün olacaktır.

 


 

NURANIYAT Yaşam Merkezi “Lokman Hekim”

Fitoterapi, Aromaterapi, Huzur, Şifa, Sağlık, Zayıflama, Kulunç, Göbek Düşmesi, Varisli, Refleksoloji, Kuru ve yaş kupa “Hacamat”, Medikal Masaj, Dokunma Sanatı “Yoga Masaj”, EFT, Zaman Çizgisi, Reiki, Kozmik Meditasyon, Bioenerji, Piramit Enerjisi, Tibet Kasesi, Sarkaç “Pandül”, Taş Kuvars Kristal

Lütfen kopyalamayın!