Keten Tohumu Yağı Faydaları

Keten Tohumu Yağı Faydaları

Keten Tohumu Yağı Faydaları

Şifalı yağlar sayesinde birçok hastalıklara karşı korunmak, zayıflamak ve yakalanılan hastalıklara karşı tedavi sürecini hızlandırmak mümkündür. Keten tohumu yağı da bu şifalı yağlardan biridir. Keten tohumu bitkisinin preslenerek yağının çıkarılmasıyla elde edilir. Soğuk olarak presleme yapılır.

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir

Bu şifalı yağ içeriğindeki alfa linolenik asit sayesinde kalp sağlığını korur, kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
Kalp krizi geçirme riskini azaltır.
Omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini içerir.
Antioksidan etkiye sahiptir.
Yaşlanmayı geciktirir.
Kolesterolü dengelemeye yardım eder.
Kan dolaşımını hızlandırır.
Eklemlerde oluşan yada böbreklerde görülen iltihaplanmaların çabuk iyileşmesine yardım eder.
Eklemlerde oluşan şişkinliklere yada eklem ağrılarına fayda sağlar.
Gut hastalığına iyi gelir.
Hazımsızlığı önleyici etkisi vardır, bunun sonucunda kabızlığı ve karındaki şişkinliği giderir.
Bağırsaklara fayda sağlar.
Hemoroid yani basur rahatsızlığına iyi gelir.
Safra kesesi taşlarının oluşumunu engeller.
Sinir bozukluğu yada sinir hasarı durumlarında da fayda sağlar. Parkinson rahatsızlığına iyi gelir.
Adet döngüsü üzerinde rol oynayan östrojen ve progesteron hormonlarının üzerine olumlu etkiler yaparak adet yani regl dönemlerinde kadınların rahatlamasına yardım eder. Adet döneminde oluşan ağrı ve krampları azaltır.
Menopoz döneminde sıcak basması ve terlemeyi önleyici etkisi vardır.
Sağlıklı sperm sayısını arttırır ve iktidarsızlığı önleyerek sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmaya yardım eder.
Diyabet yani şeker hastalığına da iyi gelir.
Felç geçirme riskini azaltır.
Göğüs ağrılarına yarar sağlar.
Yüksek kan basıncını düşürür. Bu sayede yüksek tansiyon yani hipertansiyona fayda sağlar.
Depresyona iyi gelir.
Araştırmalara göre bu şifalı yağın karaciğeri hastalıklara karşı koruduğu ortaya çıkmıştır.

Keten Tohumu Yağı İle Güzelleşin

Keten tohumu yağı cilt için oldukça faydalı bir yağdır. Cildin güzelleşmesine yardım eder. İçeriğindeki esansiyel yağ asitleri sayesinde cilde pürüzsüzlük kazandırır. Deride oluşan sivilcelerin yok olmasına fayda sağlar. Deride oluşan egzama ve sedef hastalığı gibi kaşıntılı deri hastalıklarının kolay geçmesine yardım eder. Aknelere karşı da faydalıdır. Aynı zamanda güneş yanıklarına iyi gelir. Tırnak bakımında da kullanılabilen bir yağdır. Kırılan tırnakların çabuk onarılmasını sağlar.

Keten Tohumu Yağı İle Sağlıklı Saçlara Kavuşun

İçeriğindeki omega 3 yağları sayesinde saçlara da fayda sağlar. Saçları güzelleştirir. Özellikle saçlarınızın sağlıklı uzamasını istiyorsanız keten tohumu yağı kullanmalısınız. Saç dökülmesine iyi gelir. Ayrıca kafa derisinde oluşan egzama, sedef hastalığı gibi deri hastalıklarına karşı kafa derisini iyileştirir, cildi canlandırır.

Keten Tohumu Yağı Kansere Karşı da Korur

Kanser çağımızda birçok kişinin yakalandığı bir rahatsızlıktır. Keten tohumu yağı sayesinde kansere karşı korunabilirsiniz. Kansere karşı oldukça iyi gelir, kanserli hücrelerin büyümesini ve gelişmesini sınırlandırır. Toronto Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre özellikle meme kanserine yakalanan kadınların keten tohumu yağı tüketerek kansere karşı fayda bulduğu sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda bu şifalı yağ prostat kanseri, kolon kanseri ve cilt kanserlerine karşı da koruyucu etki gösterir.

Keten Tohumu Yağı İle Zayıflamak Mümkün Müdür

İştah kesmek ve yemek yememek için bu şifalı yağ kullanılabilir. Bu sayede az yemek yenir ve zayıflanır. Birçok diyet reçetesinde bu yağ kullanılması ve bu sayede kilo verilmesi önerilir. Zayıflamak ve kilo vermek için sabah, öğlen ve akşam yemek yemeden yaklaşık 30-45 dakika önce 1 tatlı kaşığı keten tohumu yağı içilebilir. Arkasından 2 bardak su içilmelidir.

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır

Günde 3 tatlı kaşığı keten tohumu yağı tüketerek hastalıklara karşı korunabilirsiniz. Daha fazla tüketilmesi zararlı olabilir. Su ile birlikte tüketilebilir. Ayrıca yoğurda karıştırabilir yada bal ile de tatlandırarak tüketebilirsiniz. Fakat kilo vermek istiyorsanız bal yada yoğurt yerine su ile tüketmenizi tavsiye ederiz.

Bilinen firmalardan alınan yağları tüketmeye dikkat edin. Son kullanma tarihi oldukça önemlidir. Güneş ışığı olmayan bir yerde saklamalısınız. İşlenmiş keten tohumu yerine doğal keten tohumu kullanmak sizin yararınıza olacaktır. Keten tohumunu küçük şişelerle alıp tüketmek daha iyi olur, açık olarak uzun süre saklamak tercih edilmemelidir.

Keten Tohumu Yağını Niçin Tercih Etmeliyiz

Keten tohumu yağı yerine keten tohumu da kullanılabilir. O halde niçin keten tohumu yağını tercih etmeliyiz? Keten tohumunun dış yüzeyine bir selüloz tabakası vardır. Yenildiğinde ise vücuda yarar sağlaması için öncelikle vücudun bu selüloz tabakasını eritilmesi gereklidir. İnsan vücudunda ise bu selüloz tabakasını parçalayıcı enzim bulunmaz. İşte bu sebeple insanlar keten tohumundan büyük ölçüde yararlanamaz. Bunun için keten tohumu yağı üretilir ve insanların bu şifalı bitkinin yağından daha fazla yararlanması sağlanır.

Keten Tohumu Yağının Zararları Nelerdir

Aşırı miktarda kullanıldığında ishale neden olabilir. Deride kaşıntı, kızarıklık, şişkinlik yada nefes almada zorluk gibi durumlara yol açabilir. Hamile yada emziren kadınlar ve hormonal sorun yaşayan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Ayrıca prostat kanseri rahatsızlığı olan kişilerin kullanması tavsiye edilmez. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa yada ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışarak kullanmalısınız.


Subscribe
Bildir
guest
Bizi Değerlendirin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Lütfen kopyalamayın!
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x