Kedi Otu

Kedi Otu

Besinlerin sağlığa olan faydaları saymakla bitmez. Her bitki ve her besin vücuda önemli yararlar sağlar. Hatta bazen hastalıkların iyileştirilmesinde de önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle de kedi otu Türkiye genelinde çok sık bulunan sağlığa faydalı bir bitkidir. Aktarlarda toz ve ya kurutulmuş olarak bulunan kedi otu en çok çay şeklinde de kullanılır.

Uzmanlar tarafından da önerilen kediotunun faydaları ve kullanım alanları merak ediliyor. Yunanlılar, birçok hastalığın özellikle de uykusuzluk hasta’lığının, tedavisinde kullandılar. 2000 yıl sonra bugün kediotu, bitkisel tıbbın en iyi uykuya yardımcı yatıştırıcılarından birisi olarak kullanılmaktadır. Peki kediotunun faydaları neler? Uykusuzluğa iyi gelen kediotu nasıl kullanılır.

Genel olarak kedi otu bitkisinden çay elde edilmektedir ve kedi otu çayı en çok tüketilen bitki şekli olmaktadır.

 

Uyku kalitesini arttıran kedi otu stresle başa çıkmak için kullanılır. Psikolojik rahatsızlıkların çözülmesinde de bu bitkiden alternatif tıp yöntemi ile yararlanılır. Güçlü bir antioksidan olan kedi otu yatıştırıcı bir etki de göstermektedir. Kedi otundan çay da elde edilir.

 

 

Eski Yunanlıların tedavi yöntemlerinde kullandığı kediotu, idrar sökücü olarak, ayrıca sindirim bozukluklarında, karaciğer sorunlarında ve idrar yolu rahatsızlıklarında tedavi amacıyla kullanıldı. Kokusunu sevmeseler de Yunanlılar bitkiye şifalı özellikleri nedeniyle değer verdiler. 2000 yıl sonra bugün kediotu, bitkisel tıbbın en iyi uykuya yardımcı yatıştırıcılarından birisi olarak kullanılmaktadır. Kediotunun kokusundaki bir şey kedileri –ve fareleri de- kendinden geçirip çıldırtır. İşte kediler üzerinde de etkisi olan kediotunun faydaları, kullanım alanları!Eski Yunanlıların tedavi yöntemlerinde kullandığı kediotu, idrar sökücü olarak, ayrıca sindirim bozukluklarında, karaciğer sorunlarında ve idrar yolu rahatsızlıklarında tedavi amacıyla kullanıldı. Kokusunu sevmeseler de Yunanlılar bitkiye şifalı özellikleri nedeniyle değer verdiler. 2000 yıl sonra bugün kediotu, bitkisel tıbbın en iyi uykuya yardımcı yatıştırıcılarından birisi olarak kullanılmaktadır. Kediotunun kokusundaki bir şey kedileri –ve fareleri de- kendinden geçirip çıldırtır. İşte kediler üzerinde de etkisi olan kediotunun faydaları, kullanım alanları!

Kedi otunun tarihi

Kediotunun geleneksel tıptaki yaygınlığı 20. yüzyılın ortalarına kadar sürdü. Valeriana officinalis ve diğer türler Çin ve Hindistan’da Ayurveda tıbbında da kullanıldı. Orta Çağ boyunca kediotunun Avrupa’daki yaygınlığı hızla arttı ve bitki her derde deva olarak görülmeye başlandı. Zaman içinde yatıştırıcı etkisi değer kazandı. 1600’lü yıllarda Avrupa’da ve sonrasında Amerika’da sakinleştirici etkisi nedeniyle sinirsel gerginlik ve başka birçok sinirsel bozukluk, uykusuzluk ve depresyon tedavisinde ve hatta sara nöbetlerinin şiddetinin azaltılmasında geniş çapta kullanıldı.

Günümüzde kediotu sağlıklı gıda mağazalarında diyet takviyesi olarak sunulmaktadır. Bitki uzmanları ve natüropatlar kediotunu uykusuzluk ve diğer uyku sorunları için verilen reçeteli ilaçlara güvenli bir alternatif olarak tavsiye etmektedir.

Tedavi Amaçlı Kullanımı

Asabiyet, Uykusuzluk, Anksiyete

Kediotu Avrupa’da daha çok yatıştırıcı olarak kullanılır. Almanya, Belçika, Fransa, İsviçre ve İtalya’daki eczanelerde satılan yüzden fazla kediotu karışımı vardır. Araştırmacılar kediotunun içeriğinde yatıştırıcı etkiye sahip maddeleri anlamaya günden güne daha çok yaklaşmaktadırlar. GABA, merkezi sinir sistemindeki başlıca inhibitör nöro taşıyıcılardan biridir ve reseptörü olan GABA-A anksiyete ve uykusuzluğa karşı kullanılan birçok ilacın hedefidir. Kediotu kökünde bulunan valerenik asit ve valerenal maddeleri GABA-A reseptötlerine (alıcılar) güçlü bir şekilde yapışırlar ve tedavi edici özellikte esaslı bir yer tutarlar. Kediotunun uykusuzluk hastalığına etkileriyle ilgili yapılmış çok sayıda klinik araştırma vardır. 2-4 haftalık süre boyunca her gece kediotu alan insanlarda uyku ve uyku kalitesinde gözle görülür bir iyileşme görülmüştür. Kediotunun “akut” uykusuzluk için daha kısa süreli kullanıldığı başka durumlarda buna zıt sonuçlar da çıkmıştır. Eğer kediotu uykusuzluğa için kullanılacaksa en az 2 hafta kullanılmalıdır. Avrupa’da kediotundan yapılan ilaçların çoğu şerbetçiotu, oğul otu ya da çarkıfelek de içerir. Kediotu ve şerbetçiotu karışımı Avrupa’da yaygındır. Bu karışımın uykuya dalmayı hızlandırdığı ve geceleri kalkma soru¬nunu azalttığı yapılan çalışmalarda görülmüştür. Kediotu ve oğulotunun 12 ve altındaki yaşlardaki çocuklarda uykuyu geliştirdiği yapılan bir çalışmayla gösterilmiştir. Kediotunun hafif uykusuzluk hastalığının tedavisinde güvenilir olduğu görülmektedir. Kediotu, şerbetçiotu/oğulotuyla birlikte kullanıldığında daha etkili olabilir. 

 

Kedi Otu Çayı Nasıl Yapılır

iki çay kaşığı kedi otu kökü kaynayan suyun içine eklenir. Bu çay 30 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Sonrasında kedi otu çayı çok acı bir tada sahip olabileceği için içine bal ve ya şeker de eklenebilir. Bu kedi otu çayı düzenli tüketilmelidir.

Kedi otu çayı düzenli tüketildiği takdirde stres ile başa çıkmak mümkün. Aynı zamanda bu çay uyku düzenini de oluşturabilir. Kadınlarda ise ağrılı geçen regl dönemlerinde ağrı kesici olarak kullanılabilir. Kedi otu çayının faydaları saymakla bitmez.

Subscribe
Bildir
guest
Bizi Değerlendirin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Lütfen kopyalamayın!
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x