Kanseri Önlemede

Kanseri Önlemede

Kanseri Önlemede

Kanseri Önlemede E Vitamini, Folik Asit ve Mineraller

E Vitamini (Tokoferol)
Koyu yeşil yapraklı sebzelerde, yumurtada, buğday ruşeyminde, işlenmemiş sebze yağlarında, karaciğerde, bazı bitkilerde bulunan E vitamini güçlü bir antioksidandır ve kirli sisten (smog) kaynaklanan hasarı azaltmada doğrudan etki gösterir. Ayrıca bağırsak kanserine karşı koruyucu özelliği vardır. Karışık doğal tokoferollerin yapay (sentetik) E vitamininden çok daha etkili olduğu klinik deneyler ile kanıtlanmıştır.

✦ ✦ ✦

Folik Asit
Bu madde rahim ağzı kanserine karşı korur ve RNA ile DNA’nın doğru bir şekilde sentezlenmesi için gereklidir. Pancarda, lahanada, koyu yeşil yapraklı sebzelerde, yumurtada, süt ürünlerinde, turunçgillerde ve çoğu balıkta bulunur.

✦ ✦ ✦

Selenyum
Meyve ve sebzelerde bulunan esansiyel bir eser element olan selenyum vücudun kullanılabilir glutatyon peroksidaz üretmesini sağlar. Bu enzim detoks süreci için gereklidir. Selenyumun beslenmeyle az miktarda alınması kanserin yükselen ihtimali ile ilişkilendirilmiştir. Bu besin maddesinin takviye olarak alınması ise genel olarak kansere karşı önleyici etki yapar.

✦ ✦ ✦

Kalsiyum
Bu mineral kolon kanserine karşı korur ve doğru kemik oluşumu, kan pıhtılaşması ve hücresel metabolizma için gereklidir. Koyu yeşil yapraklı sebzelerde, çoğu yemiş ve çekirdekte, süt ürünlerinde, sardelyede ve somonda bulunur.

✦ ✦ ✦

İyot
Deniz ürünlerinde, kelp ve kırmızı deniz otu gibi deniz sebzelerinde ve iyotlu tuzda bulunan iyot, meme kanserine karşı korur. Enerji metabolizmasının düzgün işlemesi için gereklidir, ayrıca tüm dokuların büyümesi ve tamir edilmesi için ihtiyaç duyulur.

✦ ✦ ✦

Magnezyum
Birçok yemişte, balıkta, yeşil sebzelerde, tam tahıllarda, esmer pirinçte bulunan magnezyum kansere karşı korur. Kanın ve dokuların pH dengesinin korunmasına, ayrıca RNA ve DNA sentezinde önemlidir. Takviye olarak magnezyum malat en etkili olan türlerinden biridir.

✦ ✦ ✦

Çinko
Bu mineral prostat kanserine karşı korur ve RNA ve DNA’nın oluşturulması için, sağlıklı bağışıklık sistemi fonksiyonu için gereklidir. Tam tahıllarda, çoğu deniz ürününde, ay çekirdeğinde, kabak çekirdeğinde, soya fasulyesinde ve soğanda bulunur. Tahıl ve fasulyelerdeki fitatlar çinko emilimini azaltır. Eğer takviye olarak alınacaksa çinko oksit ve çinko pikolinat en az faydalı olan türleridir.

 

Lütfen kopyalamayın!