Hindiba

Hindiba

 

Hindiba, Avrupa, Ortadoğu, İran, Kuzey ve Güney Afrika, tüm Amerika, Avustralya Yeni Zelanda gibi oldukça geniş bir bölgede yetişebilen otsu bitkidir.

 

 

Cichorium intybus
 • Türkçe Adı: Hindiba, Beyaz hindiba
 • İngilizce Adı: Chicory
 • En Sık Bulunduğu Bölgeler ve Genel Özellikleri:  Hindiba, Avrupa, Ortadoğu, İran, Kuzey ve Güney Afrika, tüm Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi oldukça geniş bir coğrafyada yetişebilen otsu bir bitkidir.
 
Kullanılabilir kısımlar: Bitkinin medikal amaçlı kullanılan kısımları kurutulmuş veya taze toprak üstü kısımları ile kurutulmuş kök kısmıdır. Bitki, çiçeklendiği mevsim olan sonbaharda toplanarak kurutulur ve tüm yıl kullanılabilir.
 
Etkin Maddeler: Seskiterpenler (seskiterpen laktonları, özellikle laktusin, laktukopikrin, guaionolid glikozidleri vs..), kafeik asit türevleri (sirorik asit, klorogenik asit, isoklorogenik asit, dikafeil tartarik asit), hidroksikumarinler, flavonoidler vs..
 
Etkileri ve Kullanıldığı Durumlar: Hindiba genel olarak tonik (besleyici ve canlandırıcı), diüretik (idrar söktürücü), laksatif (diyare yapıcı) ve karaciğer koruyucusu olarak kullanılır. Bunlar haricinde,
 • Kahvenin uyarıcı etkisini düzenlemek için,
 • İştah kaybı ve hazımsızlık gibi sindirim sistemiyle ilgili problemlerde,
 • Karaciğer ve safrakesesi bozukluklarında,
 • Taşikardi gibi kalple ilgili rahatsızlıklarda oral olarak kullanılır.
 • Ayrıca şişme ve ödem gibi durumlarda bitkinin yapraklarının lapası yapılarak şişmiş bölgeye uygulanabilir.
Hindiba yaprakları tıpkı kereviz gibi gıda olarak sıklıkla tüketilebilen bir yiyecektir, baharat olarak da kullanılabilir. Bitkinin kökleri de kaynatılarak yenilebilir. Hindibanın kök kısmı kurutulup kavrularak toz kahveye karıştırılabilir. 
 
Hindiba ayrıca safra üretimini de uyararak sindirime yardım eder. Dijitalis benzeri bileşenler içirdiği için kalp atım hızını düşürdüğü de düşünülmektedir. Bunun haricinde laktukopikrin ve diğer suda çözünen bileşikler içerdiğinden hafif sedatif (rahatlatıcı, gevşetici) etkisi de vardır. Bahsadilen sebeplerden dolayı bu bitkinin kökü kahveye karıştırılırsa kahvedeki uyarıcı maddelerle zıt etki göstererek kahvenin uyarıcı etkisini azaltabileceği düşünülmektedir. 
 
Hindibanın içeriğindeki seskiterpenlerin bakteriostatik etkinlik gösterdiği (bakteri üremesini durdurucu) ayrıca hindibadaki maddelerin genel olarak antiinflamatuar etkiye (iltihaplanmayı azaltıcı etki) sahip olduğu bilinmektedir. Bunların haricinde hindiba güçlü bir antioksidan olan beta karoten içeriği açısından da zengindir.
 
Kullanım Şekli ve Dozaj: Hindibanın günlük dozu bitkinin kökü veya toprak üstü kısmından hazırlanan 1 bardak çay kadardır. 150 ml kaynar suya 2-4 g bitki kökü atılarak 10 dk beklenilir ve süzülür. Bunun haricinde bitkinin kapsül veya damla formunda hazırlanan gıda takviyeleri de mevcuttur. Topikal kullanım için ise belirli bir dozaj tanımlanmamıştır.
 
Güvenlik ve Yan Etkileri: Hindibanın gıdalarda bulunan miktarı Amerika Birleşik Devletleri tarafından GRAS (güvenli) statüsündedir. Bitkinin medikal amaçlarla kullanılan miktarları da muhtemelen güvenli olarak kabul edilmektedir. Ancak mensturasyonu veya düşüğü tetikleyebileceğinden gebelikte kullanılması sakıncalı olabilir. Emzirme döneminde kullanımının güvenilirliği hakkında ise yeterli veri yoktur.
Hindibanın topikal kullanımı ise alerjiye veya kontakt dermatite yol açabilir. 
 
Diğer Bitkilerle / Gıdalarla / Gıda Takviyeleriyle Etkileşim: Herhangibir etkileşim durumu hakkında bilgi mevcut değildir.
 
İlaçlarla Etkileşim: Herhangibir etkileşim durumu hakkında bilgi mevcut değildir.
 
Hastalıklar veya Durumlarla Etkileşimi: 
 • Alerji: Bu bitkinin tüketimi nadiren bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Alerjisi olan kişilerin tüketmesi kontrendikedir (tüketmemelidirler).
 • Çapraz Alerjik Reaksiyonlar: Bileşikgiller ailesinden bazı bitkilere alerjisi olan kişilerde genellikle hindibaya karşı da alerjik bir durum görülebilir. Bu nedenle Yakup otu (kanarya otu), krizantem, kadife çiçeği ve papatya gibi bitkilere karşı alerjiniz varsa karahindibaya karşı da alerjiniz olması ihtimali vardır.
 • Safra kesesi Taşı: Eğer safrakesenizde taş oluşumu mevcutsa, hindibanın safra salgısını arttırıcı özelliği olduğu için doktor kontrolünde kullanmanız önerilir.

 


Kaynak: iktibâs
Teknik Destek: seodanisman
Edited by: Tıbb-ı Nebevî Uzmanı

Subscribe
Bildir
guest
Bizi Değerlendirin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Lütfen kopyalamayın!
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x