Kırıkkale,Türkiye
0531 914 59 64
nuraniyat@yahoo.com

Hazreti Abdûlkadir Geylaninin Doğumu

Hazreti Abdûlkadir Geylaninin Doğumu

Hazreti Abdûlkadir Geylaninin Doğumu

Hazreti Abdûlkadir Geylani Kuddise Sirruhû, hicri 470 yılında dünyaya gelmiştir. Kendisine doğum tarihi sorulduğunda “Tam olarak bilemiyorum. Ama Bağdat’a Allame et- Temimi’nin öldüğü sene geldim. O zaman 18 yaşındaydım” diye bir cevap vermiştir. Et- Temimi ise hicri 488 senesinde vefat etmiştir. Annesi, doğum yaşı geçtikten sonra onu doğurdu. Doğumunda annesi 60 yaşında idi. Dünyaya nurlu ve heybetli olarak geldi. Öyle ki yüzüne kimse bakamazdı.

Doğumu ile babası şöyle müjdelenmiştir. Babası rüyasında Resulullah Efendimizi sallallahu aleyhi ve sellem, sahaberi, din imamlarını ve büyük evliyaları gördü. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem kendisine: “Ey oğlum! Ey Ebu Salih! Allah-u Teâla celle celalühü sana bir oğul ihsan etti. O, benim oğlum ve sevgilim; aynı zamanda Allah’u Teâla’nın celle celalühü sevgilisidir. Onun evliyalar arasındaki şanı, benim nebiler ve resuller arasındaki şanım gibi olacaktır.” buyurdu. Peygamberimizle beraber gelen nebi ve resuller, Efendimiz’e sallallahu aleyhi ve sellem uyarak Hazreti Şeyh Abdûlkadir’in Kuddise Sirruhû babasına şu müjdeyi de verirler:

“On iki imam ve belli birkaç büyük zâtın dışında bütün veliler, bu oğlunun itaati altında olur ve onun ayaklarını boyunlarına koyup onun sebebi ile yüksek derecelere erişir. Ona itaatten ayrılanlar yakınlık zirvesinden, uzaklık ve mahrumluk çukuruna düşerler.”

Hazreti Abdûlkadir Geylani’nin Kuddise Sirruhû doğumu şerefine Cenab-ı Hak, o gece dünyaya gelen 1100 erkek çocuğa evliyalık ihsan etmiştir. Doğduğu zaman Peygamber Efendimiz’in sallallahu aleyhi ve sellem “Mirac Gecesinde” omzuna bastığı ayak izleri, Hazreti Şeyh’in iki omuzu arasında görülmüştür.

Hazreti Şeyh’in hakkında şöyle anlatılır:
Abdûlkadir Geylani Kuddise Sirruhû’nin doğumu Ramazan ayına tevafuk etmiştir. Abdûlkadir Geylani Kuddise Sirruhû gündüzleri bir türlü meme emmez olmuştur. Ramazan ayı çıkarken hava bulutlu olduğundan hilali görmeyen insanlar, doğru Ümmü’l Hayr’a (annesine) koşarak çocuğun o gün meme emip emmediğini sormuşlar. “Hayır!” cevabını alınca Ramazan ayının bitmediğini anlamışlardır. Ondan sonra Geylan ülkesinde Ramazan ayında gündüz vakti meme emmeyen çocukların şerefli ve geleceği önemli çocuklar olduğu kanaati hâkim olmaya başlamıştır.

 

 


Kaynak: iktibâs
Teknik Destek: seodanisman
Edited by: Kadiri Nakşibendi Tarikatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız!