Kırıkkale,Türkiye
0531 914 59 64
nuraniyat@yahoo.com

Hayatın için oku, çok önemli

Hayatın için oku, çok önemli

Lütfen, Oku hem kendin için hem de ailen için hem de Vatanın için

Hazreti  Yunus (aleyhisselâm)’ın balığın karnında iken okuduğu dua ile ilgili hadis ve fazileti

(Zünnûn), “Balık sahibi” mânasında olup Yûnus peygamberin lakabıdır. Ona bu lakap kendisini balık yuttuğu için verilmiştir. Şöyle ki:

Yûnus (aleyhisselâm) uzun bir zaman kavmini dine dâvet etmiş, fakat artık iman etmeyeceklerine kanaat getirerek   öfkeli bir halde, onların başına inecek musibetten kendini kurtarmak için onları terk edip gitmişti. Başka bir rivayete göre kavmine, iman etmedikleri takdirde ilâhî bir azaba uğrayacaklarını bildirmiş, ancak onlar tevbe edip imana geldikleri için bu azap tahakkuk etmemişti. Onların imana geldiğinden habersiz olan Hazreti Yûnus, haber verdiği azabın vaktinde tahakkuk etmediğini görünce kendisinin alay mevzuu olacağını düşünerek kızgın bir halde ayrılıp gitmişti. Bir gemi yolculuğunda, fazla yükten gemi batmak üzere iken, yükünü hafifleterek gemiyi kurtarmak için çekilen kur‘a sonucu denize atlamak zorunda kaldı. Onu büyük bir balık yuttu. İşte bu balığın karnında iken:

 

وَذَا النُّونِ إِذ ذَّهَبَ مُغَاضِبًا فَظَنَّ أَن لَّن نَّقْدِرَ عَلَيْهِ فَنَادَى فِي الظُّلُمَاتِ أَن لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنتُ مِنَ الظَّالِمِينَ ﴿٨٧﴾ سورة الأنبياء

 

Rasûlullah sallâllâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurur:

Yûnus’un balığın karnındaki duası “Lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn” şeklinde idi. Sıkıntıya düşmüş ve başı belâya  düçâr olmuş hangi müslüman bu duayı yaparsa,  Allah Teâlâ mutlaka onun duasını kabul buyurur.

(İmam Tirmizî)

Şuanda Hepimiz balinanın karnındayız … Hepimiz şunu … Söyleyelim :

“lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn”

Meal: Senden başka İlâh yoktur. Sen Sübhan’sın (herşeyden münezzehsin). Muhakkak ki ben, zalimlerden oldum.

 

 

Bütün Müslüman kardeşlerim Lutfen …

ziyaretleri bırakın, gezmeleri Bırakın, Evde kalın ve Allah’a yaklaşın, Allah’a tövbe edin, Allah’tan uzak durmayın, Allah’tan uzak Durdukça imtihanımız artıyor.

Nureddin Ziyad Dalawi Bağdadi


 

---Konuyu şununla paylaş---

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir