Hardal sırrı

Hardal sırrı

İbn-i Sina’nın El-Kanun fi’t-Tıb isimli kitabında zeka gelişimini destekleyen bir baharattan söz ediliyor. İşte, zeka güçlendiren o baharat.

Anatomi ve fizyoloji alanlarında binlerce çalışma gerçekleştirmiş olan İbn-i Sina, kaynak olarak bitkileri ve besinleri ele alabiliyor.

 

Nitekim zeka açan bir baharattan da bahseden İbn-i Sina, adeta akıllı olmanın sırrını da açıklamış oluyor. Ayrıca zeka haricinde sağlık açısından birçok fayda da sağlayabilen o baharat, pek çok hastalığa şifa olabiliyor.

El-Kanun fi’t-Tıb kitabında zeka açan besin önerisinde bulunan İbn-i Sina, adeta akıllı olmanın sırrını açıklıyor. Nitekim bin yıl öncesinden önerdiği hardal, zeka gelişimine faydalı olabiliyor.

İbn-i Sina’nın önerdiği hardal, aç karnına tüketildiğinde zekayı artırabiliyor. Ayrıca İbn-i Sina’nın önerdiği zeka açan hardal, sağlık açısından farklı faydalar da sağlayabiliyor.

İşte söz konusu faydalardan bazıları; Balgam önleyici olabilir. Tütsüsü haşerelerin kaçırılmasında kullanılabilir. Yüzü temizleyerek derideki kanama izlerini yok edebilir.

Sinüsleri açabilir. Dalak hastalıklarına karşı faydalı olabilir. Suyu kulak ve diş ağrılarına karşı damla şeklinde kullanılabilir. 

 

Sürme ile kullanıldığında görme bozukluklarına faydalı olabilir. Uyuz hastalığına karşı faydalı olabilir. Kaynak: Akşam

Antioksidan Özellikler:

Hardal, antioksidan bileşenler içerir. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını azaltabilir ve kronik hastalıkların riskini azaltabilir.

Kanserle Mücadele:

 Hardalda bulunan bileşenlerin bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkileri olduğu düşünülmektedir. Özellikle glukozinolat adı verilen bileşenler, kansere karşı koruma sağlayabilir.

Kalp Sağliğina Faydalari:

 Hardal, kalp sağlığını destekleyen omega-3 yağ asitleri ve lif içerir. Bu, kolesterol seviyelerini dengelemeye ve kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Romatizmal Ağrilari Hafifletme:

Hardalın içeriğinde yer alan anti-enflamatuar özellikler, romatizmal ağrıları hafifletebilir. Bu nedenle, hardal bazı durumlarda eklem ağrılarını hafifletmek için kullanılabilir.

 

Solunum Yolu Sorunlarina İyi Gelme:

 Hardal buharı, solunum yolu sorunlarını hafifletebilir. Özellikle soğuk algınlığı veya sinüzit durumlarında buhar inhalasyonu rahatlatıcı olabilir.

Metabolizmayi Hizlandirma:

 İçeriğindeki termojenik özellikler nedeniyle, hardal metabolizmayı hızlandırabilir ve bu da kilo kontrolüne yardımcı olabilir.

Cilt Bakimi:

Hardal tohumu yağı, cilde nem sağlama ve cilt tahrişini azaltma gibi cilt bakımı faydalarına sahip olabilir. Ancak, saf formda cilde uygulamadan önce mutlaka bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir.

Saç Sağliği:

Hardal yağı, saç derisini nemlendirme, kepek oluşumunu önleme ve saçın sağlıklı bir şekilde büyümesini destekleme özelliklerine sahiptir. Yine de, saçınıza uygulamadan önce cilde uygun şekilde seyreltilmiş olmalıdır.

Subscribe
Bildir
guest
Bizi Değerlendirin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Lütfen kopyalamayın!
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x