Fasulyenin

Fasulyenin

Fasulyenin

Doğadaki her besin kaynağı hakkında bilgi vermeye devam ediyoruz. Hemen hemen doğada bulunan her besin maddesinin pek çok faydası vardır. Tabi ki bazı alerjik istisnalar hariç. Bazı kişilerde bazı besin maddeleri alerjik reaksiyonlar gösterebilmektedir.
Veyahut belirli bir besin maddesini aşırı tüketildiği zaman ters etkiler yapabilmektedir. Bu konumuzda Fasulyenin faydaları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Fasulyenin Faydaları:

1. Fasulye hem çözünebilir hemde çözünemeyen lifler bakımından oldukça zengindir. Bu lifler sağlığımız açısından oldukça önemlidir.
2. Fasulye kolesterol seviyesinin düzenlenmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu sayede kalp hastalıkları riskinin azalmasına yardımcı olur.
3. İçerisindeki lifler sayesinde sindirim sisteminin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
4. Kan şekeri seviyesinin dengelenmesini sağlar. Bu sayede şeker hastalığına yakalanma riskini azaltır veya bu hastalığa sahip kişilerde hastalığın kontrol altında tutulmasını sağlar.
5. Kalsiyum, fosfor, potasyum, folat, magnezyum ve demir kaynağıdır. Kalsiyum ve fosfor kemik sağlığı açısından önemlidir.
6. Potasyum, sodyum ile birlikte kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur.
7. Demir, oksijen taşınmasında önemli bir yere sahiptir.
8. Magnezyum kaslar ve sinir sistemi açısından oldukça önemli bir yer tutar.
9. Kan şekerini dengelemesi, kan basıncını kontrol altına alması ve sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenlemesi açısından düşündüğümüzde fasülye tüm faydalarının yanında, kilo vermek isteyen bireyler için ideal bir besin kaynağıdır.
Bazı kaynaklar haftada 3 porsiyon fasulye tüketilmesini önersede, bizler beslenme uzmanınıza danışmadan miktar ayarlamasına girmemenizi tavsiye ediyoruz.


Kaynak: Nuraniyat
Teknik Destek: seodanisman
Edited by: Tıbb-ı Nebevî Uzmanı

Subscribe
Bildir
guest
Bizi Değerlendirin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Lütfen kopyalamayın!
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x