Elma Suyu

Elma Suyu

Elma Suyu

Ne zaman meyvelerden bahsedilse, kime en çok sevdiği meyveler sorulsa hiçbir şüphe yok ki, herkesin ilk 3 tercihinde mutlaka elma bulunur. Elmanın yaz, kış marketlerde, pazarlarda kolaylıkla bulunabiliyor olması, hemen herkesin damak tadına uygun olacak çok çeşitli elmaların olması onun sevilme ve tüketilme sıklığını artırıyor. Elmayı meyve olarak yemek, reçelini yapmak, komposto yapıp içmek, tatlılara, keklere, pastalara katmak ve daha bin bir türlü tüketmek mümkün. Hal böyle olunca da herkes için uygun bir elma var. Zaten elmanın tüm vücut sağlığı için çok faydalı bir meyve olması bir yana enfes lezzeti olması da herkesin elma tüketmesi için bir sebep. Bir de sağlıklı beslenme uzmanları ve diyetisyenlerin her beslenme programına elma ekliyor olması da bu kadar sık tüketilmesinde etkilidir. Tüm toplumda elma, en sağlıklı ve güçlü meyvelerden birisi olarak biliniyor.

 

Her mutfakta mutlaka bulunan elma aslen orta Asya kökenli olsa da günümüzde dünyanın her yanında yetiştiriliyor, herkes tarafından sıklıkla tüketiliyor. Tüm elma çeşitlerinin her birinin insan sağlığı için çok faydalı olması, hepsinin de ayrı ayrı çok lezzetli olması elmayı çok değerli hale getiriyor. Madem öyle, madem her beslenme uzmanı her gün bir tane elma tüketmeyi öneriyor. Elmanın sadece meyve olarak değil, aynı zamanda meyve suyu olarak da tüketilmesi çok faydalı olsa gerek. Her meyvenin, neredeyse her sebzenin suyunu çıkarıp içiyoruz, tüketiyoruz, meyve, sebze suları ile sağlık buluyoruz. Her derde deva, vitamin, mineral deposu elmanın da suyu çok faydalı ve çok lezzetlidir. Elmayı ısıra ısıra yiyerek tüketmek çok faydalı ise, elmanın suyu da çok faydalıdır.  Madem, öyle elma suyunun besin değerlerine ve faydalarına detaylı bir şekilde bakalım.

✦ ✦ ✦

Elma suyunun besin değerleri

 

1 su bardağı, yani 200 mililitre elma suyu yaklaşık olarak;

 • 90 kalori,
 • 0.1 gram toplam yağ,
 • 4 miligram sodyum,
 • 11 gram karbonhidrat,
 • 101 miligram potasyum,
 • 0.2 gram diyet lifi,
 • 10 gram şeker,
 • 0.1 gram protein,
 • 1 IU A vitamini,
 • 0.9 miligram C vitamini,
 • 8 miligram kalsiyum,
 • 0.1 miligram demir,
 • 5 miligram magnezyum içermektedir.

✦ ✦ ✦

Elma suyunun faydaları nelerdir?

 • Kalp dostu bir meyvedir!

 

Kalp sağlığımız yediğimiz, içtiğimiz besinlerle çok yakından ilgilidir. Sağlıklı ve kalp dostu besinlerle beslenmek kalp sağlığını korumaktadır. Bu bağlamda elma da çok kaliteli bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, vücutta hücrelere, dokulara zarar veren, hasar oluşturan serbest radikalleri yok etmekte görevlidirler. Bu sebeple de pek çok organın ve dokunun sağlığı için antioksidanlar bakımından zengin besinlerin tüketilmesi önerilir.  İşte elma da antioksidan deposu olduğu için kalp sağlığına iyi gelmektedir. Bu özelliğiyle birlikte elma tüketimi vücuda potasyum sağlar ve potasyum da kalp sağlığı için önemlidir. Tüm bunlardan dolayı da uzmanlar her gün elma ve elma suyu tüketmenin kalbin doğru fonksiyon göstermesi için gerekli olduğunu düşünmekteler.

✦ ✦ ✦

 • Astım ve diğer solunum yolları hastalıklarını önler!

 

Elma flavonoidler bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Flavonoidler de başta astım atakları olmak üzere tüm solunum yolları sorunlarına engel olabilmektedir. Her şeyden önce flavonoidler akciğerlerin güçlü ve verimli çalışmasına yardımcı olarak solunum yollarını ve solunum organlarını korumaktadır. Sağlıklı akciğerler, sağlıklı nefes alıp verebilmek için çok önemlidir. İşte bu bağlamda yapılan araştırmalar da düzenli olarak elma ve elma suyu tüketen kişilerin, tüketmeyenlere göre daha güçlü akciğer fonksiyonlarına sahip olduklarını gösteriyor.

✦ ✦ ✦

 • Karaciğeri temizler, arındırır!

 

Günümüzde karaciğer yağlanması, karaciğerin toksinlere ve atıklara maruz kalmasından dolayı pek çok kişi hastalıklara yakalanmaktadır. Bu bakımdan karaciğeri temizleyici etkisi olan besinlerin tüketilmesi önerilmektedir. İşte elmanın da alkali bir meyve olması, onu karaciğerdeki atık ve toksinlerin temizlemesine, vücuttan atılmasına yardımcı olan bir meyve haline getiriyor. Bu özelliğiyle düzenli olarak elma suyu tüketimi vücudun pH dengesini düzenler, tüm vücut sağlığını destekler. Aynı bağlamda elmanın kabuğunda bulunan pektin adlı madde de, sindirim sistemine destek olur. Bu bakımdan elma suyunun kabuğuyla hazırlanması daha sağlıklı ve doğru olacaktır.

✦ ✦ ✦

 • Kötü kolesterolü düşürür!

 

Vücutta kötü kolesterolün yüksek, iyi kolesterolün düşük olması tüm vücut sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple de herkes beslenme alışkanlıklarını iyi kolesterolü yükselten, kötü kolesterolü düşüren şekilde düzenlemelidir. Bu bağlamda elma suyu da kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olduğu için her gün bir bardak elma suyu tüketilmesi önerilir. Zira vücutta kötü kolesterolün yüksek olması genellikle kalp damar problemlerinin sebebi, pek çok vücut sisteminin çalışma sisteminin bozulma nedenidir. Yani kolesterolü dengede tutarak hastalıklardan korunmak mümkün olabilir.

 • Kemikleri güçlendirir!

Elma; C vitamini, demir, boron gibi maddeleri bolca içermesi dolayısıyla düzenli tüketimde kemik yapısının güçlü ve sağlıklı kalmasına destek olur. Elma, kemik sağlığını koruyan meyvelerin başında gelmektedir.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Güçlü bir bağışıklık sistemi demek, tüm hastalıklara karşı vücudun güçlü olması, korunması demektir. Elmanın içerdiği bol miktardaki C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve vücudu mikroplara, bakterilere karşı korumaya yardımcı olur. .

✦ ✦ ✦

 • Kanser karşıtı bir meyvedir!

 

Elma suyu antioksidanlar, flavonoidler ve fenolik asit bakımından oldukça zengindir. Bu özellikleri dolayısıyla da elma ve elma suyu kanser ve tümöre karşı vücutta oldukça güçlü bir koruma sağlar. Özellikle de akciğer kanserinden korunmak için her gün elma suyu tüketmek önerilir. Elma suyunun besin içeriği tümör ve kanserli hücrelerin gelişimine engel olmaktadır.

 • Sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekler!

Elma suyu, sindirim sisteminin dostudur. Kabızlık sorunu da kalın bağırsakların dışkıdan fazla su emmeleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Elmanın içinde bulunan sorbitol adlı madde kabızlığa çare olmakta, sindirimi kolaylaştırmaktadır. Çünkü sorbitol, kalın bağırsaklara ulaştığında kolona su çeker ve böylelikle dışkının daha sulu olup kolayca vücuttan çıkmasına yardımcı olur.

✦ ✦ ✦

 • Saçı ve cildi güzelleştirir!

 

Elma ve elma suyu hem cilt hem de saç sağlığı için çok faydalıdır. Elma suyunun cilt problemlerinin doğal olarak tedavisi için çok faydalı olduğu ve inflamasyonlara, kaşınmalara çatlaklara, kırışıklıklara engel olduğu bilinmektedir. Hatta kafa derisine elma suyu sürüp masaj yapmanın kafa derisini iyileştirdiği, kepek ve diğer saç derisi problemlerini önlediği uzmanların ortak görüşüdür.

✦ ✦ ✦

 • Göz sağlığını korur!

Göz sağlığı için A vitamini çok önemlidir ve elma suyu da A vitamini bakımından çok zengindir. Bu sayede elma suyunun düzenli olarak tüketimi görüşün iyileşmesini sağlar ve göz bozukluklarına da engel olur.

✦ ✦ ✦

Elma suyu tüketecek olanlara öneriler

 • Elma suyu, yukarıda sıralandığı gibi çok faydalıdır. Ancak tıpkı diğer tüm faydalı besinlerde olduğu gibi çok fazla tüketilmesi önerilmez. Günde bir bardak elma suyu yeterli olacak, daha fazla tüketildiğinde birtakım zararları olabilecektir.
 • Elma suyu ve diğer meyve suları kesinlikle taze sıkılmış şekilde tüketilmeli, bekletilmemelidir.
 • Elma suyuna ve diğer meyve sularına şeker eklenmesi önerilmez. Ekstra şeker, elma suyunun besin değerini düşürebilir.
 • Hazır paketli olarak marketlerde satılan elma suları katkı maddesi ve koruyucu maddeler içerdiği için çok faydalı olduğu söylenemez.
 • Elma suyu, besin değeri açısından elmaya yakın olsa da, elmayı kabuğuyla yemek kadar faydalı değildir.

Kaynak: Nuraniyat
Teknik Destek: seodanisman
Edited by: Tıbb-ı Nebevî Uzmanı

Lütfen kopyalamayın!