Kırıkkale,Türkiye
0531 914 59 64
info@nuraniyat.com

Dua Adabı

Dua Adabı


DUA ADABI

Duayı emreden Rabbimiz nasıl dua etmemiz gerektiğini de ayetleri ile bize öğretir.

  • Rabbinize alçak gönüllü olarak ve derin bir acziyet duygusu içinde yalvarın! Şüphesiz O haddi aşanları sevmez. (Araf Sûresi, 55)
  • Bu nedenle, iyi bir düzene sokulmuşken yeryüzünde bozgunculuk çıkarmayın; derin bir ürperti ve büyük bir iştiyakla yalvarın Ona; Çünkü Allah’ın rahmeti erdemli davrananlara pek yakındır. (Araf Sûresi, 56)
  • Ve Rabbini, özbenliğinde, alçakgönüllülükle ve O’ndan sakınarak, sesini yükseltmeksizin gündüz gece an ve sakın kendine yabancılaşanlardan olma. (Araf Sûresi, 205)

Dua bir ibadettir. İbadet sadece Allah’a yapılır. Yardımda ancak ondan gelir. Bu hakikat namazlarımızın her rekâtında bizlere hatırlatılarak yeniden öğretilir:

Yalnız sana kulluk eder, yalnız senden yardım bekleriz. (Fatiha Sûresi, 5)

✦ ✦ ✦

Yüce Rabbimiz kerim kitabımızda, “Biz ona şah damarından daha yakınız” (Kâf Sûresi, 50/16) buyurur. Aslında insan yaşadığı zorlukları yenmek ve kimselere söyleyemediği dertlerini açacağı bir dost arar hayatı boyunca. Bu anlamda kişiye nefsinden daha yakın olan Rabbine yönelmek bir ihtiyactır.

Her şeyde olduğu gibi duanın da bir adap ve üslûbu vardır. Duaya başlarken Allah’a sığınarak başlamak ve Sevgili Peygamberimize salât ve selâm getirmek bunların başında gelmektedir. Duanın yeri ve zamanı ne olursa olsun asıl olan içtenlikle bir yöneliş olmasıdır. Kalp tamamen Yüce Allah’a yönelmeli ve O’ndan istenmelidir. Duada gösterişli ifadelere ve samimiyetsiz kelimelere yer verilmemelidir. Sevgili peygamberimiz dualarını özlü ve kısa yapardı. Dua yüksek sesle ve bağırarak olmamalıdır. Dua edenin hâli de çok önemlidir. Bazen dilin anlatamadıklarını gözyaşı çok daha etkili anlatır.

Peygamberlerin duaları bizler için en güzel örnektir. Onların yaptığı duaları öğrenip yapmalıyız. Hazreti Yakup’un, “Ben tasa ve üzüntümü ancak Allah’a arz ederim.” (Yusuf Sûresi, 12/86) ifadelerinde olduğu gibi sadece Yüce Rabbimize yönelip, O’nun yardımını ve bağışlamasını isteyelim.

 

 

Lütfen bu sayfayı sevdiklerinizle paylaşın

guest
İsteğe bağlı, önemli değil
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
NURANIYAT
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x