Kırıkkale,Türkiye
0531 914 59 64
info@nuraniyat.com

Dini Takıntılar

Dini Takıntılar


Dini Takıntılar

Obsesif Kompulsif Bozukluklar (OKB), tekrarlayan ve istenmeyen saplantılarla, kendini tekrarlayan zorlamaları içeren bir tür anksiyete bozukluğudur. Takıntılar, kişinin ortaya çıkması muhtemelen olmayan abartılı korkularını temsil ettiğini bilmesine rağmen yapılmadığında ciddi sıkıntılara neden olurlar. OKB nörolojik ve davranışsal bir rahatsızlıktır.

✦✦✦

Bu tür saplantılar, genellikle günlük yaşamla alakalı olup endişenin ötesine geçerler. Kişi, bu zorlamaların takıntılara cevap olarak yapılması gerektiğini hisseder. Zorunluluklar kaygıyı azaltmak veya kişinin korktuğu sonucu önlemek için mutlaka uygulanır. Obsesif Kompulsif Bozuklukları olan hastalar kaygı ve suçluluk duygularını azaltmak için birçok yolla kendilerini güvence altına almaya çalışırlar.

✦✦✦

Dinin, bazı OKB vakalarının ortaya çıkmasında da rol oynadığı düşünülmektedir. Dini düşünceler, OKB hastaları için üzücü ve yorucu olabilir. Bu tarz düşünceler; zorunlu dualardan günah işlemeye karşı endişelere, temizlenme ritüellerine karşı birçok durumu içerebilir.

✦✦✦

Dini Takıntılar Nasıl Geçer

İnsanları rahatsız eden en zorlu takıntıların başında dini takıntılar gelmektedir. Çünkü işin temelinde kişinin inancı ve inandığı şeye ihanet etme veya uyamama durumu vardır. Uyulmaması durumunda kişi hem psikolojik hem de vicdanı olarak acı ve ızdırap yaşar. İlerlemiş vakalarda bu tarz takıntısı olan kişiler kutsal değerlere ve hatta Allah’a karşı küfürler ederler. Bunu yaparken de bedenen ve ruhen acı çekerler.

✦✦✦

Bu tarz rahatsızlığın tedavisinde diğer OKB rahatsızlıklarında olduğu gibi bilişsel davranış terapileri uygulanır. Bazı durumlarda da terapi ile ilaç tedavisi birleştirilir. Bu tedaviler, hastaların korktukları şeyle yani belirsizlikle yüzleşmelerini içerir.

✦✦✦

Diki takıntılarla alakalı psikolog tedavileri yanı sıra din adamları veya dini cemaatin üyeleri ile işbirliği yapılarak destek alınabilir. Dini liderler hangi ritüellerin aşırı ve hangilerinin uygun olduğuna dair rehberlik ederek, tedaviye yardımcı olabilirler. Dini takıntılarda bu alanda uzman olmuş uzman hekimlerle görüşülmesinde fayda vardır.

✦✦✦

Dini Takıntılar Nelerdir

Dini takıntıları olan kişilerin özellikleri değişebilir. Ama genelinde ortak bazı belirtiler bulunur. Şöyle ki;

  • Dua ederken dikkat dağıldıysa namaza yeniden başlanılması,
  • Duanın veya duanın anlamının üzerinde doğru konsantrasyon sağlanılmadığı hissedildiğinde zorunlu ve tekrarlayan şekilde duayı tekrar etmek,
  • Başkalarına doğru davranılıp davranılmadığını sorma ya da doğru olan yapıldıysa veya uygun davranıldığından emin olmak için gün içerisinde sürekli davranışları analiz etmek,
  • Dini kitapları, yazıları ve metinleri aşırı ve tekrar şekilde okumak,
  • Allah’tan fazlası ile özür dileme ve de davranışlar için bağışlanma arayışı,
  • Günah işlemekten aşırı korkmak ve aşırı ahlaklı davranmak,

✦✦✦

Araştırmalar Obsesif Kompulsif Bozukluklar gösteren hastalarının ortalama yüzde 30’unun dini takıntıları olduğunu öne sürmektedirler. Dindarlığın daha katı olduğu toplumlarda ise bu oran daha da yüksektir.


Kaynak: iktibâs
Teknik Destek: seodanisman
Edited by: nuraniyat.com

Lütfen bu sayfayı sevdiklerinizle paylaşın

guest
İsteğe bağlı, önemli değil
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
NURANIYAT
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x