Deve Sütü Faydaları

Deve Sütü Faydaları

Deve Sütü

Deve sütünün özellikleri, onu özellikle belirli koşullar altında insan beslenmesinde harika bir tamamlayıcı kılar.

 

Hiç deve sütünü duydunuz mu? Dünyanın bazı bölgelerinde oldukça popülerdir. Aslında, bu yerlerdeki genellikle tek sütlü gıda seçeneğidir.

 

Süt, dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Geleneksel olarak en yaygın olanı inek sütü olmasına rağmen, onu üreten çok çeşitli türler vardır. İnsanlar bunu diğerlerinin yanı sıra develerden, koyunlardan ve mandalardan elde ederler.

 

Sütün tamamı değerli besinler sağlasa da bileşimi, geldiği türe bağlıdır. Ek olarak, tüketiminin coğrafi bölgeye ve mevcudiyetine bağlı olduğunu unutmayın.

 

Bir inek (bu bağlamda dişi deve), yediği yemeğin kalitesine ve içtiği su miktarına bağlı olarak günde 2 ila 25 litre süt üretebilir. Bu türün ayırt edici bir özelliği, düşük gıda bulunabilirliği durumlarında sabit bir üretim oranını koruyabilmesidir.

 

Deve sütünün özellikleri

Tıpkı diğer herhangi bir hayvanın sütü gibi, deve sütü de insan vücuduna büyük ölçüde fayda sağlayabilecek birçok besin içerir.

Vitaminler ve mineraller

Sodyum haricinde, bunlar temelde sığır sütünde bulunanlarla aynı veya benzer miktarlardadır. Mineral içeriği, su kısıtlaması durumlarında konsantrasyon olarak % 5’e kadar değişir.

 

Bir bardak deve sütü 150 kalori sağlar; kemikli yedi sardalya ile aynı miktarda kalsiyum ve bir muz kadar potasyum içerir. Vitaminleri sığır sütünde bulunanlarla aynıdır, ancak farklı oranlardadır. Ayrıca, daha az riboflavin, folik asit ve pantotenik asit sağlarken, beş kata kadar daha fazla niasin ve C vitamini sağlar.

 

Dünya Gıda ve Tarım Örgütüne, göre bu süt, kurak ve yarı kurak bölgelerde yaşayan insanlar için hayati bir C vitamini kaynağıdır. Bu iyidir çünkü bu popülasyonların genellikle meyve ve sebzelere erişimi yoktur.

 

 

Proteinler ve lipitler

Deve sütündeki protein, sığır sütünün içerdiği proteine benzer. Konsantrasyonu 100 ml başına 3,4 ila 4,2 gram arasında değişir. Ayrıca bir bardak deve sütü, yumurta kadar protein içerir.

 

Yağlarla ilgili olarak, deve sütü, 100 ml başına doymamış yağ asitlerinden oluşan 1,7 ila 2,0 gram içeriğine sahiptir. Bu sütün bir bardağında, 100 gram balığa göre daha az kolesterol ve 250 gram sığır etinden daha az yağ vardır.

 

Karbonhidratlar

Deve sütünün laktoz içeriği, hayvanın su alımına bağlı olarak değişir. İçeriği %5’e kadar azalır ve kısıtlı tedarik edildiğinde sütün tadı daha az tatlı hale gelir.

 

Deve sütünün sağlığa faydaları nelerdir

Araştırmacılar, bağırsak mukozasının iyileşmesine katkıda bulunan deve sütünün gıda alerjilerinden kurtulma süreçlerine yardımcı olabileceğini belirlediler. Ayrıca deve yoğurdu (chal veya shubat) tüketimiyle sağlık yararları daha fazladır.

 

Benzer şekilde, sığır sütü ile hemen hemen aynı miktarda bu maddeye sahip olmasına rağmen laktoz intoleransına neden olmaz. Araştırmalar, laktoz intoleransı olan kişilerin herhangi bir yan semptom olmadan deve sütü içebileceğini göstermektedir. Yine de bunun için henüz bir açıklama yok.

 

Deve sütü, tüberküloz gibi bulaşıcı hastalık vakalarında iyileşme ile de ilişkilendirilmiştir. Bu, yüksek bir antijenik afiniteye sahip olan devegillerdeki immünoglobulinlerin sonucudur. Onlara daha yüksek bağışıklık koruması sağlar.

 

Son olarak, deve sütünün tüketimi, genellikle laktoz içeriğiyle birlikte gelen bir etki olan optimum kemik kalsiyum seviyelerinin korunmasına katkıda bulunur. Bu, osteoporoz için yüksek risk altındaki kadınlar için bir kemik güçlendirici seçeneği temsil eder.

 

Deve sütünün en önemli özellikleri ve sağlığa faydaları nelerdir

Bu tür sütün tüketimi dünya çapında popüler değildir, ancak özellikleri onu insan beslenmesi için ideal kılar. Ek olarak, çeşitli sağlık sorunlarının önlenmesi ve iyileştirilmesinde mükemmel bir müttefiktir. Osteoporoz, alerji ve intoleransların önlenmesinde kesinlikle harika bir müttefiktir.

 

Bu tür sütü bulmak kolay değildir, ancak bir şansınız olursa deneyin. Damak tadınızı genişletmek her zaman iyidir. Özellikle insan vücudu için faydaları kanıtlandığında.

 

Subscribe
Bildir
guest
Bizi Değerlendirin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Lütfen kopyalamayın!
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x