Çin Geveni

Çin Geveni

Kuzey Çin’den Moğolistan’a kadar bezelye benzeri olan Geven Otunun yaklaşık 2500 çeşidi bulunur. Yunanca Topuk Kemiği anlamına gelen Geven Otu, üst solunum yollarında etkili olması sonucunda ABD gibi ülkelerde kullanılmaya başlanmıştır.

 

Geven Otu, baklagiller familyasından gelir. Yetiştiği bölgelere göre yapısal anlamda değişim gösteren Geven Otu, Çin’de yetiştiğinden Çin Geveni olarak adlandırılır. Bitkisel tıpta alternatif olarak tercih edilmeye başlayan Geven Otu, koyu kahverengi renginde bir köke sahiptir. Antik bilimcilerin kullanım tercihleri arasında yer alan bitki.

 

Bilinen Diğer isimleri:

Çin Geveni
Geven out
Astragalus

 

Çin Geveni nedir:

Geven, baklagiller ailesinden, çok yıllık otsu ve küçük çalı formundaki bitkilerin ortak adıdır. Tüm dünyada 2000’den fazla türü bulunan geven fabaceae ailesi içinde en fazla türe sahip olan cinstir. Anavatanı Çin olarak bilinmekle birlikte, ülkemizde de 400’den fazla türü doğal olarak yetişir ve bunların yarısından fazlası sadece Türkiye’de yetişen endemik geven türleridir. Orta ve Doğu Anadolu’da toprak üstündeki kısmı yakacak, kökleri ise kışlık hayvan yemi olarak kullanılır. Geven balı, bu bitkinin yoğun bulunduğu bölgeler ile anılır.

Geven otu bağışıklık sistemini destekleyici ve kemoterapinin yan etkilerini azaltıcı özellikleri ile bilinmektedir. Ancak kanserden koruyucu ya da tedavi edici bir özelliği henüz bulunmamıştır.

Gevenin bağışıklık düzenleyici, antioksidan, anti-enflamatuar ve anti-kanser etkilerinden sorumlu temel bileşenlerinin polisakaritler, triterpenoid saponinler ve flavonoidler olduğu düşünülmektedir.

Geven, bağışıklık sistemini uyarıcı etkileri sebebi ile, bağışıklık fonksiyonu baskılayan ilaçların etkilerini azaltabilir. Geven otu bileşenlerinin hormonal etkileri olabilir ve bunlar hormon baskılayıcı tedavi alan bazı hastalarda (örneğin meme ve prostat) ilaçların etkilerini değiştirebilir. Bu nedenle bazı laboratuvar çalışmaları ve halk geven otunun kanser tedavisine bağlı yan etkilerini azaltabileceğini savunsa da bunun sebebi, gevenin, kanser ilaçlarının etkinliğini azaltması olabilir ve bu konu hakkında yeterli çalışma yapılmamıştır. Geven otunun kanser tedavileri sırasında güvenle kullanılabilmesi için daha fazla klinik deneme gerekmektedir.

Çin Gevenihangi hastalıkların tedavisinde denenmektedir:

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için

Laboratuvar çalışmaları geven otunun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini öne sürüyor.

Kemoterapinin yan etkilerini azaltmak için

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda gevenin siklofosfamidin neden olduğu bağışıklık baskılamasını tersine çevirdiği ve bağışıklık sistemi hücrelerinin bazılarını uyardığı bulunmuştur. Küçük hücreli olmayan akciğer kanserli hastalarda gevenin etkilerini ölçen 2016 tarihli bir meta-analize göre geven, bu kanserin standart tedavilerinden olan platin grubu kemoterapi ilaçlarının etkisini artırırken yan etkilerini azaltabilir. Geven ayrıca kemoterapinin mide bulantısı, halsizlik ve kusma gibi yan etkilerini hafifletebilir. Gevenin kanserde kullanılması konusunda dikkatli olunması gerekmektedir, çünkü gevenin direk tümör büyümesi üzerine bir etkisi olmadığı gibi, farklı kanser ilaçları üzerinde farklı etkileri vardır ve kanser ilaçlarının etkilerinin azalması kanser tedavisinde istemediğimiz bir durumdur.

Bakteriyel enfeksiyonlara karşı

Bunun için net bir şey söylemek mümkün değildir, fakat insanlarda yapılan bir çalışmaya göre geven, bağışıklık yanıtı tetikleyebilir.

Kalp hastalıklarından korunma ve tedavisi için

Hayvan ve laboratuvar çalışmaları geven otunun ve bileşenlerinin kalp-damar hastalıklarından koruyucu bir etkisini bulmamıştır, fakat bazı çalışmalar kan sulandırıcı özelliği olduğunu savunmaktalar.

Diyabet tedavisi için

Geven otunun şeker hastalığında faydalı olduğunu destekleyecek bir araştırmaların sayısı çok azdır. Çin toplumunda yapılan bir çalışmada diyabetli hastalarda geven kullanımının hastalığa bağlı bazı komplikasyonların riskini azaltabileceği raporlanmıştır.

Güç ve dayanıklılığı artırmak için

Geven otunu içeren bitkisel bir formül, sporcularda oksijen alımını ve kullanımını artırarak yorgunluğu azaltmıştır. Başka küçük çaplı bir çalışmada; geven otunun özünün serumla verilmesinin kansere bağlı halsizliği azaltmada yardımcı olduğu görülmüş, fakat ağız yoluyla alındığında işe yarayıp yaramadığı bilinmiyor.

Hastalıklara karşı direnç kazanma amaçlı kullanılır

Geven Otu, hastalıklara karşı diren kazanılması için tercih edilen otsu bitkidir. Kişinin henüz hasta düşmemişken dirençli olmasına katkı verir.

Beyin fonksiyonlarının gerçekleşmesi maksatlı kullanılır

Beynin vücut üzerindeki etkisini kaybetmemesi adına Geven Otu kullanılan bitkidir. Beynin daima uyanık olmasına katkı sağlar. İşlevini yitirmesini engeller.

 

Subscribe
Bildir
guest
Bizi Değerlendirin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Lütfen kopyalamayın!
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x