Çakşır otu

Çakşır otu

En çok Hindistan coğrafyasında yetişen Çakşır Otu ülkemizde de Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesinde yetişiyor. Mucizevi bitki olarak bilinen Çakşır Otu da kas ve ağrıları gidermek için kullanılıyor. Hoş bir kokusu bulunmayan bu bitkinin vücuda pek çok faydası bulunuyor. Belli bir afrodizyak olan Çakşır Otu aynı zamanda erkeklerde sperm sayısını ve spermin kalitesini yükseltir. Bunun yanı sıra bu bitki sayesinde vücut toksinlerden arındırılır. Aynı zamanda doğru bir şekilde kullanılan Çakşır Otu doğru bir şekilde kullanılmalı.

Çakşır Otunun Faydaları Nelerdir:

İnsan sağlığına önemli bir faydası olan Çakşır Otunun kokusu pek hoş değildir. Sarı çiçekleri olan Çakşır Otunun kemik sağlığına da faydası çok fazladır. Özellikle kilo almak isteyen kişiler bu bitkiyi doğru yöntemler ile kullanabilirler. Bu da iştah açıcı bir etkiye sahip olan bitkidir. Bu nedenle kilo almak isteyen kişiler de bu bitkileri sıklıkla tüketebilirler. Gün içerisinde kendini sürekli yorgun hisseden kişiler de Çakşır Otunu kullanabiliyorlar. Çakşır otu bu nedenle yüksek enerji de sağlar. Bunun yanı sıra özellikle kış mevsimlerinde Çakşır Otu soğuk algınlığına karşı vücudu da korur.

 

Çakşır otu; boyu 3 metreye kadar ulaşabilen otsu bir bitki türüdür. Ana vatanı İran olarak bilinir ancak kökleri bulunduğu takdirde hemen hemen her toprağa ekilebilir. Çakşır otu bitkisi çok fazla kurak olmadığı takdirde her toprağa uyum sağlayabilir.

Çakşır Otu Bitkisi Türleri Nelerdir:

Kerkul: Bu bitkiyi diğer çakşır türlerinden ayıran en önemli özelliği bitkilerinin sarı olması ve tohumlarının çok küçük olmasıdır. Bu türün yapraklarından bile sarı bir sıvı gelmektedir. Genellikle kuzular çakşır otu bitkisinin bu türünü çok severler.
Helizdağlı: Diğer türlerinin aksine çakşır otu bitkisinin helizdağlı türünün, tohumları çok büyüktür. Çakşır otu bitkisinin bu türünde yapraklardan beyaz süt akar. Yapraklarından akan bu süt, ayaklarda oluşan yaralara ve yaraları temizlemek için kullanılır.

 

Çakşır Otunun Faydaları Nelerdir:

 • Doğal Afrodizyak: Çakşır otunun cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır ve doğal afrodizyak olarak kullanılır.
 • Ağrıları Yok Eder: Kas ağrılarını ve kramplarını yok ederek kemiklerin güçlenmesini sağlar.
 • Enerji Verir: Çakşır otu suyunun enerji verdiği bilinmektedir.
  Karaciğerde ve idrar yollarını temizlemeye yardımcı olur.
 • Ağır Metalleri Temizler: Vücutta bulunan zararlı toksinlerin, ağır metallerin hızlı bir şekilde atılmasını sağlar.
 • İktidarsızlık Tedavisinde Kullanılır: Çakşır otu, Erkek üreme sistemi hastalıkları (prostatit, prostat, adenomu, erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) tedavisine yardımcı olur.
 • Çakşır otu, kaslarda ve eklemlerde oluşan ağrıları dindiriyor.
 • Sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor.
 • Vücutta kan şekerini düşürücü bir etki yaratıyor, bu nedenle ölçülü tüketmek, aşırıya kaçmamak büyük önem taşıyor.
 • Hücrelerin kendilerini yenileme sürecini hızlandırıcı etkisiyle yaraların iyileşme sürecine katkısı olduğu biliniyor.
 • İştah açıcı bir etki oluşturduğundan özellikle kilo almak isteyip de alamayanlar tarafından değerlendiriliyor.
 • Dolaşım sisteminin sağlıklı olmasını sağlar dolaşım rahatsızlıklarına karşı sizi korur.
 • Yumurtanın döllenme oranını arttırır sperm sayısının artmasına destek verir. Çocuk sahibi olmak isteyenler için bu bitkinin kullanımı tavsiye edilir.
 • Daha sakin ve stressiz bir yaşam için çayından arada bir içebilirsiniz.
 • Sindirim sistemini çalıştıran özelliğe sahiptir. Kabızlık şikayetleri olanlar için önerilen çakşır otu faydalarından çayını yaparak nimetlenebilirsiniz.

 

Subscribe
Bildir
guest
Bizi Değerlendirin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Lütfen kopyalamayın!
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x