Böbrek hastalarında beslenme

Böbrek hastalarında beslenme

Vücuttaki atıkların atılma görevini üstlenen organlardan biri olan böbreklerde, süzme işlevi sırasına gelişen bozulma neticesinde kanda üre seviyesinin yükselmesi ile hastalık meydana gelir.

Böbrek hastalıkları kan ve idrar tahlilleri yapılarak incelenir ve böbrek fonksiyonlarında oluşan bozukluklar belirlenir. Böbrek yetmezliği ile ilgili tanı, böbrek boyutlarının ölçülmesi ve buna neden olan durumun tespit edilmesiyle konulmaktadır. Geçmişte oluşan böbrek hasarları, böbrek yetmezliği gelişene kadar belirti vermeyebilir. Böbrek hastalıklarında en çok karşılaşılan nedenler ve belirtiler bilinirse ileriki dönemlerde böbrek yetmezliği sorunu önlenebilir. Diyabet ve hipertansiyonu bulunan hastalar kesinlikle takip altına alınmalı, tedavileri aksatılmamalı ve düzenli sağlık kontrollerinden geçmelidirler. Genetik olarak ailede böbrek yetmezliği bulunan kişilerin risk altında olduğu da unutulmamalıdır.

 

 

Böbrek hastalarının beslenmeleri nasıl olmalıdır?

Tüketilen besinlerin sindirimi sırasında ortaya çıkan artıkların büyük bir çoğunluğu böbrekler vasıtasıyla dışarı atılırlar. Böbreklerin süzme işlevinde ortaya çıkan aksaklıklarda vücuda alınan besinlere çok dikkat edilmesi gerekir.

Böbrek hastalıklarında yapılan diyetin kişiye özel olması ve buna göre programlanması büyük önem taşımaktadır. Yapılacak olan diyet kişinin yaşı, boyu, alması gereken protein miktarı, kilosu ve böbrek fonksiyonlarının durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak genel olarak; böbreklere yük getiren süt, yumurta ve et grubunun aşırı tüketilmesi,

 

İçeriğindeki katkıların bilinmediği gıdalar:

 • Konserve, salamura, turşu, sucuk, sosis ve pastırma.
 • Sakatat çeşitleri.
 • Tuz ve tuz ihtiva eden gıdalar.
 • Kuruyemiş çeşitleri ve kurutulmuş meyveler.
 • Çikolata.
 • Et suyu.
 • Kahve çeşitleri.
 • kakao ve meşrubat türleri.
 • Tahin, pekmez ve tahin helvası.
 • Kavun ve muz.
 • Bulgur, mısır ve kurubaklagiller.

Tarhana ve patates gibi gıdalarda belirli oranlarda kısıtlamaya gidilmesi gerekebilir.

 

Böbrek hastaları için beslenme önerileri:

Sınırlı şekilde beslenmeleri gerektiğinden pişirme esnasında besin değerleri korunmalıdır.

Yağlı kızartmalar yerine haşlama metoduyla pişirilen yemekler tercih edilmelidir.

Potasyum kısıtlaması varsa, sebzelerin ilk haşlama sularının dökülmesi faydalıdır.

Besinlerin rahatça sindirilmesine yardımcı olmak için buna uygun pişirilmeleri gerekmektedir.


NURANIYAT Yaşam Merkezi “Lokman Hekim”

Fitoterapi, Aromaterapi, Huzur, Şifa, Sağlık, Zayıflama, Kulunç, Göbek Düşmesi, Varisli, Refleksoloji, Kuru ve yaş kupa “Hacamat”, Medikal Masaj, Dokunma Sanatı “Yoga Masaj”, EFT, Zaman Çizgisi, Reiki, Kozmik Meditasyon, Bioenerji, Piramit Enerjisi, Tibet Kasesi, Sarkaç “Pandül”, Taş Kuvars Kristal

Subscribe
Bildir
guest
Bizi Değerlendirin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Lütfen kopyalamayın!
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x