Ayrık otu

Ayrık otu

Ayrık otu, Klasik Yunan dönemlerinden beri alternatif tıp sektöründe bitkisel ilaç şeklinde kullanılmaktaydı. İnsan sağlığına çok yararlı olmasıyla beraber çok sık bir şekilde tüketilmektedir. Bilhassa idrar yollarında ortaya çıkan enfeksiyonlar, bitkisel ve doğal yollarla tedavi edilmektedir. Doğal ortamlarda at ve koyunlar açısından çok sevilerek tüketilen ayrık otuna kolayca ulaşmak mümkündür. Bunun dışında ayrık otu, antiseptik özelliklere sahip olan bir bitkidir. İçinde bol miktarda protein barındırmaktadır. Lif oranının düşük miktarda olduğu belirtilebilir.

Ayrık Otunun Faydaları Nelerdir:

Ayrık otunun birden fazla faydası bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı aşağıdaki gibidir;

– Antiseptik özelliğe sahiptir.
– İdrar söktürmektedir.
– Böbreklerde ortaya çıkan taş sorununu gidermektedir. Taşların vücuttan atılmasına yardımcı olan ayrık otu, aynı zamanda iltihabın giderilmesinde etkilidir. Olası iltihabın önüne geçer.
– Cilt rahatsızlıklarına iyi gelir ve egzamanın iyileşmesinde önemli rol oynar.
– Kanın toksik maddelerden temizlenmesine yardımcı olur.
– Romatizmadan kaynaklanan bulguların şiddetinin azaltılmasına destek olarak, rahatlatır.
– İltihaptan kaynaklanan hastalıkların tedavisine katkı sağlar.
– Böbreklerde ortaya çıkan sancıların giderilmesinde yardımcıdır. Bununla beraber böbrek yetmezliği bulunan kişilerin hekim kontrolü ile tüketilmesi gereken bir bitki olduğu belirtilmelidir.
– Yaz mevsiminde tüketilmesi ile susuzluğu ve harareti giderir. Bu faydanın görülebilmesi adına kökünün kaynatılarak sade bir şekilde veya içine limon sıkılıp tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
– İçerisinde bulunan maddeler ile prostatın büyümesini engellediği düşünülmektedir.


Ayrık Otu Ne İşe Yarar:

Ayrık otunun işe yaradığı birden fazla alan vardır. Bunlardan bazıları hakkında bilgi vermek okurlar için yararlı olacaktır. Ayrık otunun işe yaradığı durumlar;

– Ayrık otu; cilt iltihaplanmalarında ve idrar yolu enfeksiyonlarda çok etkilidir. Bitkinin çay şeklinde tüketilmesi ile birlikte beden temizlenmektedir. İltihap sorunu olan kişilerin ayrık otundan faydalanmaları tavsiye edilir.
– Ayrık otu, metabolizmayı çalıştıran bitkiler içerisinde yer alır. Metabolizma çalıştığı zaman vücutta bulunan zararlı maddeler, vücuttan dışarı atılmaktadır.
– Ayrık otu, diüretik bitkiler içerisinde bulunmaktadır. Bununla beraber bu bitki vücutta fazla biriken ödemi ve suyu atmaya destek olur.
– Kış rahatsızlıklarına karşı hassas bir yapıya sahip olan kişilerin ayrık otundan faydalanmayı ihmal etmemesi gerekir. Ayrık otunun koruyucu ve besleyici etkisi sayesinde vücut direnci yüksek tutulabilir.
– A, B ve C vitaminlerini içeren bu bitki, kışın olumsuz etkilerinden korur.
– Ayrık otu, solunum güçlüğü gibi vaziyetlerde boğazın yumuşamasına yardımcı olur ve bademcik iltihabının temizlenmesine destek olur.

Ayrık Otu Neye İyi Gelir:

Ayrık otunun iyi geldiği durumlar;

– Ayrık otu ile balın aynı anda tüketilmesiyle beraber kanın temizlendiği, yapılan araştırmalar sonucunda ispatlanmıştır.
– Bitkiler, hücrelerin yenilenmesini ve oluşmasını hızlandırır. Bununla beraber ayrık otunun bu özelliği; cilt hastalıkları ve cilt lekesi adına tercih edilmektedir.
– Kanı temizleyen ayrık otu, bütün vücut fonksiyonlarının olması gerektiği gibi işlemesine yardımcı olacaktır.
– İltihap durumunun ortaya çıkmasında ayrık otundan faydalanmak önerilir.
– Antioksidan bakımından güçlü olan bu bitki, genel vücudun ağrısını hafifleten doğal bir ağrı kesicidir.
– Diz- eklem ağrıları adına bu bitkiden faydalanmak önemlidir.
– Ayrık otu; kireçlenme ağrılarına iyi gelir.
– Ciltte yara ve kızarmaya ayrık otu birebirdir.

Ayrık Otu Kilo Verdirir mi:

Ayrık otu, diğer bitkilerde olduğu üzere doğrudan kilo verdiren bir etkiye sahip değildir. Bitkilerin kilo verme üzerindeki etkisi yalnızca destekleyecek durumdadır. Kişi, sağlıklı beslenerek, Spor yaparak ayrık otunun kilo verdiren etkisinden faydalanabilir. Çay olarak demleyip içilen ayrık otu, kişinin metabolizmasını hızlandıracaktır. Ayrık otu ile kilo vermek isteyen bireyler, devamlı şekilde ayrık otu çayını tüketmelidir. Bu çayın, diüretik etkisi bulunduğundan yağ yakımı ve metabolizmanın hızlanması mümkün olacaktır. Ölçülü ve düzenli bir şekilde ayrık otu çayının tüketilmesi vücudun daha aktif bir hale gelmesine destek olacak ve daha kolay bir şekilde kilo verilmesine olanak sağlayacaktır. Bu şekilde kilo vermek kesindir. 

 

Ayrık Otunun Zararları Nelerdir:

Ayrık otunun insan sağlığı açısından bilinen zararı bulunmamaktadır. Ancak her bitkide olduğu üzere dikkatli bir şekilde tüketilmesi ve gereğinden fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Vücutta beklenmeyen bir belirtiye rastlanması ile en yakın sağlık kurumuna gitmek çok önemlidir.

 

 

Subscribe
Bildir
guest
Bizi Değerlendirin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Lütfen kopyalamayın!
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x