Ayakta mantar, nasır, kaşıntı ne varsa söküp atıyor

Ayakta mantar, nasır, kaşıntı ne varsa söküp atıyor

Ayakta mantar, nasır, kaşıntı ne varsa söküp atıyor! Geceleri suyla karıştırıp sürmek gerekiyor, parmak aralarında bile etkili

 

Ayak mantarı en sık karşı karşıya kalınan cilt problemlerinden biri. Yazın ayakların aşırı terlemesinden kışın da ayakların ayakkabılar sebebiyle hava alamamasından kaynaklı olarak ayaklarınızda mantar ortaya çıkabilir. Ayak mantarı bulaşıcıdır. Bu sebeple ayak mantarına hemen çözüm bulmanız gerekir. Ayaklarınızda mantar varsa bazı doğal yöntemler ile bu sorunu kökten çözebilirsiniz.

 

Ayak mantarı, ayakların terlemesiyle oraya çıkar ve bulaşıcıdır. Ayak mantarı, ayaklarda kırmızı döküntü, su toplama, yanma ve kaşıntı halinde görülen mantar denen bir küf çeşidinin sebep olduğu deri rahatsızlığıdır. İnsanların çoğu ömürlerinde bir kez ayak mantarı geçirirler

 

Aşırı terleyen ve gün içerisinde ayakkabı sebebiyle havasız kalan ayaklarda mantar ve nasır gibi sorunlar oluşabilir. Ayakların çok fazla nemli kalması ve ayak ıslakken giyilen çoraplar mantar oluşmasına sebep olur. Mantar hastalığı bulunun birinin eşyalarını kullanmak mantarın bulaşmasına sebep olur.

Ayak mantarı çeşitli belirtilerle kendini gösterir. Çoğunlukla ayakta kaşıntı olarak ortaya çıkan mantar, kızarıklık, bazen de beyaz lekeler, çatlaklar şeklinde görülebilir.

Ayak mantarı genellikle parmak aralarından başlar ve tüm ayağa hızlıca yayılabilir. Ayak mantarını önlemek ve mantarın yayılmasını durdurmak için piyasada pek çok ürün bulunur.

 

Ancak ayak mantarını doğal yollarla önlemek ve sağlıklı ayaklara kavuşabilmek de mümkün.

 

Tirnak Mantarinin Başlica Sebepleri

Tırnak mantarı; küf mantarı, dermatofitler ve maya gibi mikroskopik organizmaların aşırı büyümesi sonucunda oluşur.

Bu mantarlar vücudumuza çoğaldığı zaman enfeksiyona sebep olurlar.

Tırnak mantarları genellikle ılık ve nemli ortamlarda yaşarlar.

 

Bu nedenle yüzme havuzları ve duşlar gibi alanlardan bulaşma ihtimali yüksektir.

Tırnak mantarı 60 yaş üstü bireylerde daha sık görülür. Bunun sebebi yaş ilerledikçe tırnakların daha kuru ve kırılgan olmasıdır.

Sarimsak

Sarımsak tırnaklardaki enfeksiyonla savaşır. Sarımsağın içerisinde bulunan bileşenler, tırnağı temizleyerek yüzeyinin daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Enfeksiyon belirtilerini ortadan kaldırır.

 

Sarımsağın iyileştirici gücünden faydalanmak için; sarımsağı ince ince doğrayın veya ezin. Ardından hazırladığınız sarımsağı tırnağınıza uygulayın ve bölgeyi bandajla sarın. 45 dakika tırnaklarınızda bekletin. Son olarak bölgeyi ılık su ile temizleyin.

 

Elma Sirkesi

Elma sirkesi doğal antibiyotiktir. Dolayısıyla tırnak mantarı üzerinde çok iyi fayda sağlayabilir. Tırnak mantarı sorunundan muzdaripseniz elma sirkesini bir parça pamuk yardımıyla sorunlu olan tırnağınıza uygulayın.

Ardından bir bandaj veya yara bandı ile pamuğu tırnağınıza sabitleyin. Bir gece bu şekilde uyuyun.

 

Kekik yaği

Kekik yağı mantar sorunlarına karşı çok sık kullanılır. Antibakteriyel özelliği sayesinde mantarlı bölgeyi temizler. Mantar ile savaşarak tırnağın doğal ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Tırnak mantarını kekik yağı ile tedavi etmek için öncelikle sorunlu tırnağın üzerine 3 damla kekik yağı damlatın. Tırnağınıza, yağ tamamen emilene kadar nazikçe masaj yapın. Bu yöntemi tırnaklarınız tamamen iyileşene kadar günde 2 kere uygulayabilirsiniz.

 

Çay Ağaci yaği

Çay ağacı yağı sivilce denildiğinde ilk akla gelen doğal yağdır. Bunun dışında tırnak mantarları üzerinde de etkisi büyüktür. 

 

Esansiyel çay ağacı yağı antibakteriyel özelliği sayesinde tırnak mantarına karşı en etkili doğal çözümlerin başında gelir. Ayrıca uygulaması da oldukça kolaydır. Mantardan etkilenen tırnağa 2-3 damla damlatıp nazikçe masaj yapmak yeterli olacaktır.

 

Limon suyu

Limon suyu tırnakları aydınlatmaya ve beyazlatmaya yardımcı olabilir. Eşit miktarda limon suyu ve zeytinyağını karıştırın. Tırnaklarınızı bu solüsyonda birkaç dakika bekletin. Bu tırnaklarınızın güçlenmesine yardımcı olur.

 Limon suyunun içeriğine bulunan asitler ve besinler tırnakları güçlendirir ve bu bölgedeki enfeksiyonla savaşır.

Tırnak mantarı derdinden kurtulmak istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden limonun suyunu sıkın ve hazırladığınız limon suyunu sorunlu tırnaklarınıza uygulayın.

 

Hindistan Cevizi yaği

Hindistan cevizi yağı, tırnakları güçlendiren ve besleyen doğal bir nemlendiriidir. Yatmadan önce az miktarda Hindistan cevizi yağını tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize hafifçe masaj yaparak sürün.

 

Hindistan cevizi yağının içeriği sayesine ayak tırnak mantarı tedavisinde oldukça etkili olduğu biliniyor. Hindistan cevizi yağının bir diğer faydası ise tırnağı beslemesidir.

Tırnağı besleyerek tırnak mantarının sebep olduğu kötü görüntüyü ortadan kaldırır.

Hindistan cevizi yağının bu şifalı etkilerinden yararlanabilmek için etkilenen tırnağın üzerine birkaç damla Hindistan cevizi yağı uygulamak yeterli.

Bu yöntem tırnak tamamen iyileşene kadar günde 2 kere uygulanabilir.

Subscribe
Bildir
guest
Bizi Değerlendirin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Lütfen kopyalamayın!
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x