Merkez, KIRIKKALE
0531 914 59 64
info@nuraniyat.com

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarı, sıcak havalarla birlikte büyük bir artış göstermektedir. Nem ve terleme ile çoğalan ayak mantarı, yanlış ayakkabı kullanımı, ortak alanlarda çıplak ayak gezmek, başkalarının terliklerini ve ayakkabılarını kullanmak ile geçmektedir. Çünkü, mantar hastalıkları bulaşıcıdır ve deriden geçer.

✦ ✦ ✦

hastalıkları, en çok ayak, kasık, tırnak ve saçlarda kendini gösterir. Bulaşma, insandan insana, hayvandan insanadır. Mantar hastalığının ayaklara bulaşmaması için en önemli olan şey, ayakların kuru kalmasıdır. Parmak aralarında beyazlama şeklinde kendini gösteren ayak mantarı nemli ortamları sever. Nemli olan ortamlarda mantar üremeye devam eder. Bu nedenle, mantar tedavisinde öncelikle ilaçlar ile tedaviye başlanmalı bir daha tekrar etmemesi için çeşitli önlemler alınmalıdır.

✦ ✦ ✦

Ayak mantarının önüne geçmek için ayaklarda düzenli pedükür ile bakım yapılmalıdır. Pedikürde ana amaç, ölü derinin ve çatlaklarının temizlenmesidir. Böylece, ayak tabanında mantarın yerleşeceği alanlar yok edilmiş olur. Pediküre gidilemiyorsa, evde ılık su içinde yumuşatılan ayaklar, ponza taşı ile fırçalanmalı ve nemlendirilmelidir. Ayakların sirkeli ılık suda beklemesi ve bol nemlendirici ile kremlenmesi mantara karşı önlemdir.

✦ ✦ ✦

Ayaklar, vücudumuzda en fazla terleyen alanlardır. Bu nedenle, ayaklarınızın terlemesine karşı önlem almalıyız. Teri çeken ve emen çoraplar kullanılmalıdır. Ayaklarda gerekirse yedek çorap taşınılmalı ve sık sık çorap değiştirilmelidir. Eski ve kokan ayakkabılar, kesinlikle kullanılmamalıdır. Kokan ayakkabılarda bakteri ve mantar ürediğinden bu ayakkabılar yıkanmalı ve mantar spreyleri ile dezenfekte edilmelidir. Ayakkabı seçimi yaparken, ayağı sıkmayan, vurmayan ve nefes alan ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabı seçiminde gerçek deri ayakkabı tercihi yapmak mantar enfeksiyonuna karşı önemlidir.

✦ ✦ ✦

Ortak yaşam alanlarında asla başkalarının terlik ve ayakkabıları kullanılmamalıdır. Havuz kenarlarında terliksiz gezilmemelidir. Başkalarına ait olan çorap, ayakkabı ve terliklerden uzak durulmalıdır. Genelde ayağı çok terleyen kişilerde mantar enfeksiyonu fazla olduğundan ayakta terlemeyi engelleyen spreyler kullanılabilir. Özellikle yaz aylarında hava alan sandaletler kullanılmalıdır. En önemli olan şey, mantar hastalığına yakalandığınızda hemen bir doktora gitmektir. Böylece, hastalığın önüne geçilmiş olur.


Kaynak: Nuraniyat
Teknik Destek: seodanisman
Edited by: Tıbb-ı Nebevî Uzmanı

Lütfen kopyalamayın!