Aslan Kuyruğu

Aslan Kuyruğu

 

Türkçe Adı: Aslan kuyruğu, aslan otu
İngilizce Adı: Motherwort, Leonurus cardiaca
En Sık Bulunduğu Bölgeler ve Genel Özellikleri: Aslen Avrupa ve İskandinvya’ya özgü olan aslan kuyruğu, sonradan Rusya, Asya ve kuzey Amerika’da da yetişmeye başlamıştır. Yaklaşık 120 cm boylarında olan, otsu bir bitkidir.

 

Ülkemizde sıklıkla rastladığımız yabani bitkilerden olan aslan kuyruğu otunun sayısız faydası bulunur. Bu bitkiye her bölgede ve yeşil alanlarda rastlamak mümkündür. Halk dilinde ki adı yer pırasasıdır. Uzun ve birçok ota göre daha sert bir yapısı bulunur. Hastalıklara iyi geldiği bilinen aslan kuyruğu otunun kullanım şekilleri ve alanları değişiklik gösterebilir. Doğadan toplayarak tüketilir ve pek çok hastalığa şifa olur. Soğuk ve sıcak çay şeklinde tüketilebilir. İçerisinde ki vitaminlerin özünün suya geçmesinden sonra içilmelidir. Bu durum için demlenme vakti oldukça önemlidir. İyi kaynamış, özünün suya geçmiş olması gerekir.

Aslan Kuyruğu Otunun Faydalı Olduğu Hastalıklar:

  • Şüphesiz kalp vücutta ki en önemli işleve sahip organdır. Kalpte meydana gelen hasar ve aksamalar ile yaşamsal faaliyetler de sorunlar oluşur. Kalp rahatsızlıklarına, kalp ritminde uyumsuzluk ve çarpıntı problemin de aslan kuyruğu otu kullanılır.
  • Cilt ve deride meydana gelen reaksiyonlara karşı yatıştırıcı özelliği bulunur. Kızarma, deride dökülme ve alerjik kabarcıklarda kullanılır. Alerjik reaksiyonlar da sıklıkça rastlanın bir problem de cildin kuruyarak dökülme, kızarmasıdır. Kızarmaya sebep olan bir sebepte kaşıntıdır. Aslan kuyruğu otunun ciltteki hastalıklara iyi geldiği bilinir. Tüketimi günde bir defa olacak şekilde önerilmektedir.
  • Demlenmiş çayın içilmesi ile iç organlarda faydaları saymakla bitmez. Özellikle karaciğeri problemi yaşayan kişilere önerilmektedir. Yağlanma, karaciğer yetmezliği ile karşılaşılan durumlarda aslan kuyruğu otunun düzenli kullanılması önerilir. Düzenli içildiği zaman karaciğer problemlerinin azaldığı görülür.
  • Kadınların her ay düzenli yaşadığı adet sancıları, düzensizlikler ve sökülememe problemi için de kullanılmaktadır. Birçok kadının korkusu olan adet sancıları kişiye göre değişiklik gösterir. Bunun çözümünde her zaman ağrı kesici ve iğne kullanmak iyi sayılmaz. Bitkisel yollar bu ağrıların azaltılması için daha gerekli bir durum olmaktadır. Sağlığını koruyarak acıların azalmasına yardımcı olur. Bu durumu yaşanan kişiler için belirli aralıklarla aslan otunun kaynatılmasından yapılan taze çay içilmelidir. Özellikle adet dönemlerinden önce tüketilmesine dikkat edilmelidir. Kanın akışını ve pıhtılaşmasını kolaylaştıracağı gibi bu dönemde ağrının şiddetinin azalmasına yardımcı olur.
  • Görme problemi yaşandığı zamanlarda başvurulan çözümlerden olur. İçerisinde ki tohum ve bitki yapraklarının göz hassasiyetini artırıcı ve daha iyi görme yeteneği kazanmasına yardımcı olur. Özellikle yaş aldıkça organlarda bozulmalar ve hassasiyetini kaybetme gözlemlenebilir. Taze toplanmış aslan kuyruğu otunun belirli zamanlarda kaynatılarak tüketilmesi, görme yeteneğinde ki oluşabilecek bozulmaların önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.
  • Sinirlerin gerilmesinden oluşan stres ve hastalıklar için birebirdir. Ruhun dinlenmesi, daha etkili uyku alma için kullanılır. Uykudan önce içilen sıcak bir bardak aslan kuyruğu çayı verimli uyumak için önemlidir. Kesintisiz etkili uyumanın vücudun dinlenmesi ve sağlıklı kalmasında etkisi oldukça fazladır.
  • Solunum zorluğu yaşandığında veya astım problemlerinde tüketilmelidir.
  • Sürekli kilo alımlarında bağırsakların yeterli çalışmamasından şüphelenilir. Doğru çalışmayan bağırsaklar hem kilo artışına hem de vücutta şişkinliğin ortaya çıkmasına sebep olur. Günde bir defa içilmesi ile bağırsakların çalışması hızlandırılır.
  • Ağızda çıkan yaraların iyileşmesi için bitkisel çözümlerde daha hızlı sonuçlar alınır. Ağız içi bakteri barındırması kolay bir ortamdır. Bakterileri önlemek için karadut ve aslan kuyruğu otundan demlenen çayın içilmesi yaraların kapanmasını hızlandırır.

 

 

Subscribe
Bildir
guest
Bizi Değerlendirin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Lütfen kopyalamayın!
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x