Altınbaşak Otu

Altınbaşak Otu

Ana vatanı Kanada olarak bilinen ot, öncelikle Avrupa’ya dağılmış ve zamanla yabanileşerek dünyanın pek çok noktasında yetişmeye başlamıştır. 3-5 cm büyüklüğünde olan çiçek kısımları, sık görünümlü olduğu için demet şeklini andırır. Altın sarısı renginde olan yaprak kısımları ise kertikli ve sivri bir uca sahiptir.

 
 

Altınbaşak otunun tarihi M.Ö dönemlere kadar uzanmaktadır. Tıp tarihinde yazılmış tüm kitaplarda bu bitkiden söz edilir. Şifa niteliği dünyanın her bölgesinde onaylanmış ve kullanılmaktadır. Latince ismi Solidago Virgourea’dır. Bilimsel araştırmalarda özellikle böbrek yetmezliği rahatsızlıklarında etkili olduğu saptanmıştır.

 

Çiçekler parlak ve sarı renktedir. Asya’da eski tarihlerden beri özellikle iltihabi durumlarda ve böbrekle ilgili rahatsızlıklarda kullanılmak üzere tedavi amaçlı üretilen Altın başak otu, Avrupa’da 15. ve 16. yüzyıllarda yaraları iyileştirmek için kullanılmıştır. Buruk bir tadı ve hafif baharatlı bir kokusu vardır. Haziran ve Eylül ayları arasında çiçeklenir.

Latince adı ‘Solidago virgaura’ olan Altın başak papatyagiller familyasındandır. Adını karmaşık salkımlar içerisinde baş veren narin, altın renkli çiçek tomurcuklarından almıştır. Altınbaşak otu daha çok 30 ya da 40 cm boyuna sahip, uzun yıllar yaşayabilen, otsu bir bitkidir. Avrupa, Asya, Kuzey Amerika, Kuzey Afrika ve Anadolu’da yaygın olarak yetişen Altın başak, çok yıllık otsu bir bitkidir.

Altın başak bitkisinden; altın başak çayı, altın başak tentürü üretilir. İçerdiği flavanoid, saponin, fenilglikosid, tanen zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir. Ayrıca sarı renkli çiçekleri boyarmadde üretiminde kullanılmaktadır.

 

Bitkinin içeriğinde bol miktarda P vitamini, flavon ve saponin bulunur. Bu nedenle özellikle böbrek ve mesane hastalıklarında başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Kuvvetli bir idrar söktürücü özelliğine sahiptir. Bu sebeple, idrar yollarında bulunan taşları düşürdüğü ve idrar yolu enfeksiyonlarını giderdiği tespit edilmiştir.

Ayrıca bağırsak ve mide de oluşan gazları giderici özelliğe sahiptir. Varis, eklem romatizması,  eklem iltihabı ve romatizmal rahatsızlıklar için de kullanılmaktadır. Hazmı kolaylaştırır.

Mide ve bağırsak yaralarını tedavi edici özelliktedir. Mide bulantısını keser, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur, antiseptiktir. Kanamaya neden olan bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir, yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Altın başak çayının sinirleri yatıştırıcı, depresyona bağlı sıkıntıları tedavi edici özelliği olduğu gözlenmiştir.

Adet kanamalarını ve ağrılarını azaltır. Egzama, eklem romatizması, varis, eklem ağrılarına faydalı olduğu tespit edilmiştir.

 

Altınbaşak Otu Faydaları:

 1. İçerisinde bol miktarda bulunan P vitamini, flavon ve sponin sayesinde mesane ve böbrek hastalıklarında çok iyi sonuç elde edilir.
 2. Kuvvetli şekilde idrar söktürücü özelliği bulunan ot sayesinde idrar yollarındaki taşları düşürür ve idrar yolu enfeksiyonunu giderir. Böbrek kumunu dökmeye yardımcı olur.
 3. Mide ve bağırsakta oluşan gazları gidermeye yardımcı olur.
 4. Varis, eklem romatizması, eklem iltihabı ve diğer romatizmal hastalıkları tedavi edici özelliği bulunur.
 5. Hazmı kolaylaştırarak sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar.
 6. Mide ve bağırsakta ortaya çıkan yarların tedavi edilmesinde kullanılır.
 7. Mide bulantısını keser.
 8. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.
 9. Kanamaya neden olan bağırsak hastalıklarını tedavi eder, oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
 10. Çay olarak kullanımında sinirleri yatıştırıcı etkisi ve depresyon nedeniyle ortaya çıkan sıkıntıları tedavi eder.
 11. İnsan yaşamı için hayati önem taşıyan kan, bütün vücudu dolaşınca kirlenir. Altınbaşak Otu çay gibi demlenip düzenli şekilde tüketilince kanı temizler.
 12. Çay halinde tüketilen ot sayesinde yüksek tansiyon normal değerlere düşürülür.
 13. Kalpte çarpıntı ya da ritim bozukluğu olan kişilerin çay şeklinde kullanımı sonrasında iyileşmeye başlar. Kalbi kuvvetlendirir.
 14. Her gece yatmadan önce Altınbaşak çayı içilince uykusuzluk sorunu ortadan kalkar.
 15. Adet kanamaları ve ağrılarını azaltıcı etkiye sahiptir.
 16. Egzema, sedef ve gut hastalığı üzerinde iyileştirme özelliği vardır.
 17. İçerisinde bulunan flavonoids, tanen ve astringent sayesinde vücudun direnci artarak nezle nedeniyle ortaya çıkan boğaz ağrısı, ateş ve burun akıntısı şikayetlerinin giderilmesinde yardımcı olur. Anti septik özelliğiyle hastalığa yola açan virüslerin vücuttan atılmasını sağlar.

 

Subscribe
Bildir
guest
Bizi Değerlendirin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Lütfen kopyalamayın!
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x